Ако преди боготворяхме вездесъщите хиалуронова киселина, ретинол и витамин С, сега превъзнасяме центела азиатика или накратко cica (от латинското centella asiatica). Познато още като готу кола и тигрова трева, растението прави за кожата почти всичко. Не, не преувеличаваме
Всеки път, когато се появи супергерой на козметичната сцена, първият въпрос е: „Защо точно сега?”, а вторият: „Добре, но какво е това?“
Традиционно звездата в антиейдж борбата се използва в аюрведа и източната медицина като мощно зарастващо средство, ускоряващо процесите на естествената регенерация на кожата. Въпреки че присъства отдавна във формулите на европейските продукти (не бъркайте с лечебните cica кремове, чието име идва по-скоро от френския глагол cicatriser), нов живот й вдъхна световният бум на корейска козметика.
Тайната на K beauty в един флакон
Може би сте забелязали новия тренд към минимализъм в грижата за лицето, породен от все по-нарастващия брой хора с чувствителна и склонна към раздразнения кожа. Причини са както прекомерното количество козметика и неправилният й подбор, така и повишаващото се ниво на замърсяване на околната среда и увлечението към козметика с агресивни съставки в големи дози. А и да не забравяме неочакваните обрати, които пандемията донесе: увеличеното време пред екрана, липсата на витамин D, стресът, начинът на живот, който често се концентрира повече върху виното, отколкото върху джогинга, и носенете на маска, предизвикваща нежелана атака на акне. Затова ние сега защитаваме микробиома на кожата с про- и пребиотици и я лекуваме, успокояваме и хидратираме с центела азиатика. Точно това, което бюти гурутата препоръчват през 2021-ва.
Преди да ви разкажем за действието на майстора на източните бойни изкуства с кожните проблеми, нека споменем легендата за растението. Както знаете, животното тотем на Корея е тигърът. Влизайки в схватка с дивия звяр, мъжете след това налагали раните си с центела азиатика. Но те не били единствените. Ранен, кръвожадният им противник също се търкалял в храсталаците. Оттук и прозвището тигрова трева. Неслучайно наричат билката източник на живот и ключ към дълголетието. Векове наред тя се използва за лечение на много заболявания: от кожни обриви и болки в корема до чувство на тревога. Най-важното, което трябва да запомните за готу кола, е, че е един от малкото абсолютно безопасни природни антиоксиданти, чийто ефект при външно приложение е научно доказан.
За какви заслуги cica получи титлата най-модерна съставка на сезона
Не е чудно, че всички говорят за нея в момента. Интересът е напълно заслужен. Екстрактът от центела азиатика съдържа кофеин (активира клетъчния метаболизъм), магнезий (нормализира работата на съдовете), витамини, амино- и мастни киселини, бета-каротин… Накратко – богатият „пълнеж” e всичко, от което кожата има нужда. Стволовите клетки пък повишават тонуса на съдовете, а оттук и микроциркулацията и снабдяването на клетките с полезни вещества, имат мощен противовъзпалителен и хидратиращ ефект, като последният по нищо не отстъпва на този от хиалуроновата киселина, и са отличен антиоксидант. Обобщавайки, може да кажем, че тигровата трева има зарастващи, антибактериални и възстановяващи свойства. Несъмнен плюс е подобряване синтеза на колаген и укрепване на защитната бариера. Като добавим и уменията й да се договаря с най-капризната кожа на света, става ясно, че на ваша страна имате опитен преговарящ. Да не говорим, че един продукт с центела азиатика може да замени няколко наведнъж: овлажняващ, антиоксидантен, антиейдж. Освен основните функции суперсъставката изпълнява и редица допълнителни: облекчава болката при леки изгаряния, лекува белези и помага за облекчаване симптомите на псориазис и дерматит. В козметиката се използват предимно листата и стволовите клетки на центела азиатика. Най-ценна е активната молекула мадекасозид. Открита през 1973 г., тя активно се използва от 2003 г. Свойствата на белия кристален прах са далеч по-силни от тези на обикновения екстракт, което го прави стотици пъти по-скъп. В състава на козметиката с готу кола се срещат и други съединения: азиатикозид и азиатикова киселина.
Истински фонтан на младост или нещо повече от хидратант за чувствителна кожа
Макар корейците да твърдят, че cica е изцяло тяхно изобретение, това не е съвсем вярно. Корените му може да се проследят и в западните дермокозметични марки. La Roche-Posay например направи молекулата мадекасозид фирмена съставка и създаде на базата й продукти за борба с възрастовите изменения (и не само). Култовата серия Cicaplast помогна страстта по готу кола да се разгори бурно. Действието на азиатикозида в Cicabio SPF 50+ Bioderma усилва с азиатикова киселина. Ефекта на експертите по възстановяване усилват ресвератрол и мед. Продукти с приставката cica лансират не само аптечните марки. В менюто, пардон, в Superfood Cica Calm Hydration Juice на Elemis присъстват само полезни съставки. Подкрепена от органични сок от алое вера и екстракт от краставица, биотрансформираната центела азиатика успокоява не само кожата, но която и да е козметична съвест. Стимулирайки синтеза на еластин, азиатикозид в Body Partner Stretch Mark Expert на Clarins държи стриите под контрол. В благородното дело го подкрепя органичен зелен банан. Ако трябва не само да ревитализирате и да успокоите кожата, но и да го направите красиво, Cica Recovery Balm на Dior е правилното решение. Ефективността и чувствената текстура се обединяват в една функционална формула – тигрова трева и восък от лайка. За проф. Ки Хюн Ким от Jowae високото съдържание на сапонин в центела азиатика я превръща в нещо като универсален пластир. За да укрепят кожната бариера, красивите умове комбинират зелената катоплазма с антиоксиданта лумифенол.