Апетит за Перу

Една от 17-те мегаразнообразни страни в света, Перу предлага висококачествени храни като сача инчи, агуайманто и, разбира се, киноа. Която е част и от менюто на астронавтите на НАСА

Планинската верига на Андите, тихоокеанското крайбрежие, джунглата на Амазонка. Дори самото изброяване на трите най-емблематични природни региона на територията на Перу превръща страната в една от най-желаните дестинации не само в Латинска Америка. Когато перуанците казват, че тяхната природа е несравнима, всъщност разполагат с неоспорими научни данни. Според Световния център за мониторинг на опазването на природата Перу е  една от 17-те мегаразнообразни държави в света заедно с Бразилия, САЩ, Китай, Австралия, Мадагаскар, Еквадор. Тези страни концентрират 70% от биоразнообразието на планетата само върху една десета от нейната повърхност. В Перу се намират и 84 от 104-те жизнени зони в света  според класификацията на екосистемите на климатолога Лесли Холдридж.

Перу обаче излиза на предна линия и като едно от хранилищата на най-висококачествените суперхрани в света. На последния кулинарен конгрес „Мадрид Фюжън“ роденият в перуанската столица Лима и живеещ в Сан Франциско нутриционист и готвач Мануел Вилякорта с усмивка казва, че „наименованието суперхрани звучи секси“, въпреки че по-конвенционалната наука не е дала зелена светлина на този термин. Мануел е автор на няколко книги и водещ експерт в специализираното издание Superfoods на „Нешънъл джиографик“. Казва, че обикновено се говори за 18 до 21 перуански суперхрани, но всъщност има „стотици, може би хиляди“. Независимо от модерния термин и все по-големия съвременен интерес към този тип храни, в документалния филм HatunPhaqcha, theHealingLand режисьорката Делия Акерман иска да покаже произхода и историята от над пет хиляди години на тези храни, да популяризира устойчивото им използване и съхраняването на генетичното разнообразие. „За да не бъдат заличени тези хранителни култури, те трябва да бъдат консумирани и популяризирани“, казва във филма Хорхе Сереседа от фирмата Munay. Той цели да „върне“ суперхраните сред перуанците, вместо те да бъдат изнасяни само за останалия свят. А Дионисия Мамани вече 15 години съхранява най-различни видове и цветове на звездата сред перуанските храни – киноата. Досега е успяла да събере и да запази като фонд 120 цвята киноа.

Някои от суперхраните идват от Амазонка, която обхваща повече от половината от територията на Перу и представлява перфектното естествено хранилище. Например плодът каму каму, който съдържа десет пъти повече витамин С от портокала. Или кестенът, типичен за региона Мадре де Диос, който поддържа стабилното функциониране на нервната и мускулната система с ниското си съдържание на натрий и високо на калий.

В красивите централни масиви – пейзаж от планини, пампаси, долини и реки, откриваме плодове, богати на хранителни вещества като агуайманто, мощен антиоксидант, укрепващ имунната система; маракуя, идеален при безсъние и безпокойство; лукума, богата на витамин B3. Най-вече от района на величественото езеро Титикака идват „суперсемената“, предвождани от киноата, много пълноценна храна, съдържаща витамини, протеини, фосфор. НАСА я включва в хранителния режим на астронавтите по време на космически пътувания. Сред семената са още чията, богата на калций и желязо, като така спомага за транспортирането на кислород в тялото. Растящите в Амазонка семена сача инчи са важен източник на омега 3, 6 и 9.

Други високоценени суперхрани под формата на грудки и корени често се използват за приготвяне на хранителни напитки с енергизиращи свойства. Най-известни са маката и рожковът. Сред богатите на специфични нутриенти зеленчуци са зелените и белите  аспержи, богати на фолиева киселина и витамин К; артишок, който подпомага чернодробите функции и понижава холестерола. Семената на канихуа не съдържат глутен, още по-богати са на протеини от киноата и съдействат за запазването или увеличаването на мускулна маса. Кивича е вид амарант, източник на аминокиселини и калций, фосфор и желязо. Играе важна роля за синтеза на колаген.

Плодът гуанабана е богат на витамини С, В1 и В2 и минерали като  укрепващите организма магнезий, калий, фосфор. Има и високо съдържание на фибри. В същото време тиаминът, или витамин В1, помага на клетките на тялото да преобразуват въглехидратите в енергия.

„Тези храни съдържат в себе си наследството и мъдростта на това, което сме днес“, казва шеф Вирхилио Мартинес във филма TheHealingLand. Неговият ресторант Central в Лима от 2014 г. за три поредни години е избиран за най-добър в Латинска Америка, а през 2015-а е на четвърто място сред най-добрите в света според класацията на британското сп. Restaurant.

Spread the love
Written By
More from admin
Татуираните великани от Ла Манча
Още когато през 2018 г. арт проектът „Титани“ започва да придобива форма,...
Read More
0 replies on “Апетит за Перу”