Печели ли изкуството от красотата? Очевидно и твърдо да. Красотата и сексапилът на все по-разголените пианистки привличат публика, гледания, пари. Изкуството е скъпо струващ продукт за консумация, малцина имат възможността и шанса да гледат и да слушат на живо изпълненията на виртуозите. Спори се дали опитите да се масовизира класическата музика чрез нови аранжименти и нов начин на представяне, което включва и дрескода на изпълнителите, не олекотява жанра. Като слушаме произведение на голям автор, дали не се разсейваме, като гледаме напращелите форми и разголените бедра на пианистките? Уви, не можем да променим времената, в които живеем – сексът продава. А на музикалния пазар са изложени едни от най-красивите жени, умни, образовани, виртуози, съвършени майстори на пианистичното изкуство.
Критика няма отдавна. Но затова пък има естетика и тя е запазена, поне в този жанр на музиката. А и честно – предпочитам да се любувам на безупречната красота и тяло на красива млада изпълнителка с развети коси, способна да възпламени освен клавишите и душата ми, отколкото на скучна жена, облечена в черно, пък била тя и професионалист. Предпочитам огнените искри от енергията на развилнели се млади кобили да изпълват със страст и вдъхновение сетивата ми. Дали не е проявлението на божествеността на музиката, за която най-сетне имаме сетива? И за финал ще ви кажа от опит, че когато Господ дава – той дава по много и от всичко! Така че: Viva la musica e la bellezza!И ще ви посъветвам не само да слушате, а и да гледате с наслада още няколко блестящи изпълнителки и прелестни жени.
Анастасия Хупман, австрийска пианистка от руски произход, чиито изпълнения може да видите на официалния ѝ канал в Ютюб: https://www.youtube.com/channel/UCsrXO5Zgulz8_9BQXBOb2aw
Олга Жегунова е латвийка, родена през1985-а, живее в Лондон. Завършва пиано в Кралския музикален колеж в Северна Америка при Норма Фишър. Концертиращ пианист с богата биография, свирила пред десетки короновани особи и специализирана публика, днес тя е и преподавател по пиано в Лондонския университет „Кралица Мери“.
Елоиз Бела Кон е родена в Париж през 1991-ва и започва музикалното си образование в музикалното училище на Yamaha на четиригодишна възраст. Учи в Националната консерватория на Париж за музика и танци (CNSM). Редовен гост на най-известните концертни зали и фестивали във Франция, наградена с Young Talent от известното културно списание Diapason през 2016 г. и от Yamaha Artist от 2018. През същата година излиза първият ѝ албум с 24 Preludes на Дебюси, издаден от немския лейбъл Hänssler Classic. Той е отличен с престижната CHOC de Classica от водещото френско списание за класическа музика и бе номиниран в три категории за немската музикална награда OPUS KLASSIK 2019.
Ирина Ланкова, родена през 1977-а в Русия, понастоящем живее в Белгия. Завършила е с най-високи отличия Държавния музикален колеж на Гнесин в Москва. През 1996-а тя се премества в Брюксел, за да продължи обучението си в Кралската консерватория. Международните критици я определят като пианистка с „истински поетично докосване“ и „безкрайна палитра от цветове“. През 2008-а Ланкова е поканена да се присъедини към световния пианистичен елит Steinway Artists. Известна със своите „много лични и чувствителни“ интерпретации и записи, но също така и с иновативните си проекти като „Разкрито пиано“ и Goldberg Visions, Ирина свири на най-престижните световни сцени. През март 2021-ва тя издава най-новия си албум Elégie, в който изпълнява любимите си пиеси от Рахманинов, Шуберт и Бах.
Валентина Лисица е родена в Киев, Украйна, през 1973-та. Учи в Музикалното училище за надарени деца „Лисенко“ и в Киевската консерватория. Понастоящем живее в Северна Каролина, САЩ. Лисица свири в Карнеги Хол и Ейвъри Фишър Хол в Ню Йорк и Музикферайн във Виена. С повече от 200 милиона гледания в YouTube и около 500 000 абонати на нейния канал, Лисица е една от популярните класически музиканти в интернет. Може да посетите канала ѝ в Ютюб, за да се възхитите на виртуозните ѝ и красиви изпълнения https://www.youtube.com/channel/UC6UbiyGEGkF5iuqKRsShCOg
Олга Шепс, родена в Москва през1986-а, е руско-германска пианистка, която в момента живее в Кьолн. Започва да свири на пиано на четиригодишна възраст. Шепс описва свиренето си така: „За мен музиката е продължение на моята експресивност, усилване на езика ми. Партитурата е предварително определена, но аз съм преводачът. Това е като актьорско майсторство – като работата на актриса, която следва сценарий.“ Репертоарът й включва класически произведения за солови рецитали, а също и концерти за пиано. От 2011 г. тя е посланик на Audi и базираната в Швейцария луксозна компания Chopard.
Катарина Тройтлер е родена през1985 г. в Ерфурт. Концертира като солист с Лондонския симфоничен оркестър, СО на Сан Франциско, Кралската стокхолмска филхармония и Филхармонията на Токио. През февруари 2015-а албумът Final Symphony излиза дигитално по целия свят, Тройтлер изпълнява произведения от композитора на видеоигри Nobuo Uematsu както самостоятелно, така и с Лондонския симфоничен оркестър. Записан в Abbey Road Studios в Лондон, той достига върха на класациите на iTunes-Classical Music в повече от десет държави.
Примавера Шима получава дипломата си за концертиращ артист в Ecole Normale de Musique в Париж и бакалавърска степен с отличие от Кралската музикална академия в Лондон, след като учи в Colburn School и Juilliard School. През 2010-а тя става първият двоен получател на наградата „Стерндейл Бенет“ и стипендията от създаването ѝ преди 140 години.
Австралийката изнася рецитали на престижни места като Salle Cortot в Париж, Академия Лист в Будапеща и Sala Verdi в Милано.