„Тиква“, „кратуна“, „тиквеник“ – все обидни думи на български. Изглежда, тиквата е изпратена да се срамува в някой кулинарен ъгъл. При това – напълно незаслужено
Тиквата, тази традиционна част от българската есенно-зимна кухня, през последните десетилетия не се радва на особена популярност. Звучи простовато, напомня неудобно за селски корени и дори Хелоуин и хипстър модата, която по принцип се умилява от всичко „на баба“, не успяха да я реабилитират напълно. Тиквеник на Бъдни вечер, някое и друго парче печена тиква и толкова. Най-много една крем-супа за по-смелите.
Тиквата обаче заслужава много повече внимание. Не само защото е пълна с витамини и хранителни вещества, а и защото има десетки начини, по които може да бъде приготвена или интегрирана в ястията. Че е вкусна, вече си го знаем. Ако имате нужда от допълнителни причини да ядете повече тиква тази есен, ето ги и тях.
Тиквата подсилва имунната система
Както личи от оранжевия цвят, есенният плод/зеленчук съдържа бета каротин, който при консумация се превръща във витамин А. Този витамин играе ключова роля за поддържане на имунната система в пълна бойна готовност, а богатата на витамин А диета влияе директно върху имунната защита – факт, особено важен в сезона на обикновените и пандемичните вируси. 100 г тиква осигуряват необходимата дневна доза от важния витамин, за да може организмът да се справя успешно с инфекциите. Помага му витамин С (19% от необходимата дневна доза), който подкрепя работата на имунните клетки и ускорява заздравяването на раните.
Добра е за очите…
Същият този бета каротин е изключително важен за очното здраве. Дефицитът на витамин А води до отслабване на зрението, а в някои случаи дори до слепота. Но приемът на бета каротин (разбирайте – тиква) може да намали риска от появата на свързани с напредналата възраст заболявания като макулна дегенерация, както и да забави развитието ѝ, ако вече я има. Отново го подкрепят витамин С, витамин Е (10% от необходимата дневна доза), лутеин, цинк и мед.
… и за сърцето
Тиквата съдържа големи количестава калий (16% от необходимата дневна доза). Според проучванията намаляването на приемания с храната натрий (например готварска сол) и увеличаването на калия понижават кръвното налягане и намаляват риска от инфаркт и инсулт. Фибрите поддържат нивата на холестерола в здравословна норма, а антиоксидантите – познатите ни вече витамини С и Е, се борят с възпаленията, свързани с някои сърдечносъдови заболявания.
Тиква за хубава кожа…
Нашият супергерой – бета каротинът, е на линия и тук. Той защитава кожата от UV лъчите и пораженията, които причиняват, освен това подобрява текстурата и тургора ѝ. Витамин С, който не се синтезира по естествен път в организма и е важно да си го набавяме ежедневно с храната, играе важна роля за образуването на колаген, помага за предотвратяване на синини и ускорява заздравяването на раните. Витамин Е е отличен антиоксидант и действа заедно с витамин С и витамин А, като също помага за предпазване от слънчеви увреждания и изгаряния и предотвратява изсушаването на кожата.
… и против метаболитен сидром
Метаболитен синдром е медицинското наименование на комбинацията от диабет, затлъстяване и високо кръвно налягане, които, взети заедно, увеличават риска от коронарна болест на сърцето, инфаркт и инсулт.
Проучване от 2015 г. в Япония е установило, че хранителен режим с високо съдържание на каротеноиди – пигментите, които придават на плодовете и зеленчуците оранжев, жълт и червен цвят, може да помогнат за предотвратяване на развитието на метаболитен синдром.
Пази дори от рак…
Макар да няма чак такива суперхрани, които гарантирано да предотвратяват появата на рак, то здравословното хранене може да намали риска. Проучванията показват, че антиоксидантните свойства на каротеноидите, витамин А и витамин Е, съдържащи се в тиквата, може да предпазват от рак на гърдата. Подобни изследвания има за рака на простатата, на дебелото черво и на белия дроб.
… и помага да сме в добра форма
Тиквата няма суперсили за отслабване, но би могла да съдейства в битката с килограмите заради ниската си калоричност (49 калории в 100 г) и високото съдържание на фибри – 3 г или почти 10% от необходимата дневна доза. Хранителният режим, богат на фибри, може да ви помогне да постигнете и да задържите здравословно тегло, тъй като фибрите запълват стомаха, поддържат чувството за ситост по-дълго и съответно намаляват приема на храна.
Как да включим повече тиква в менюто си
Вари я, печи я… тиква. Май с това се изчерпват вариантите, които познаваме. Те обаче омръзват доста бързо, дори и на най-заклетия тикволюбец. А възможностите са десетки. Може да потърсите вдъхновение в американската, мексиканската или италианската кухня (ние също ви предлагаме няколко рецепти на кулинарните ни страници), а може да се обърнете към въображението си. Ето няколко идеи от нас:
Да започнем със закуската – добавете сварена и пасирана тиква към мюсли или кисело мляко заедно с щипка канела и индийско орехче. Може да сложите няколко лъжици и към тестото за палачинки за по-наситен вкус и красив оранжев нюанс.
За обяд може да обогатите есенно-зимните салати с парченца печена тиква, да я добавите към киноа или ризото или пък да я направите на крем-супа – самостоятелно или в комбинация с картоф и морков, допълнена със сметана, крутони или препържен бекон.
Печено месо или пиле с кореноплоди и тиква е вкусен и ароматен вариант за топла вечеря в хладния сезон. Може да добавите тиква към боб, леща или чили за леко сладък нюанс. От тиквено пюре може да направите сос за пица или спагети, или пък да го включите в тестото за ньоки.
И да не забравяме десертите, разбира се – кремове, щрудели, мъфини, кейкове, бисквити и какво ли още не.
Интересен факт е, че почти всички части на тиквата стават за ядене – не само плодът, но и семките, цветовете, дори корените. Тиквените семки съдържат големи количества цинк и са полезни за мъжете, които имат проблеми с простатата, освен това са традиционно средство против глисти. За препоръчване е да се ядат сурови и безсолни, за да се запазят полезните им свойства – може да не са толкова апетитни, но пък стават за поръсване върху салати, супи, сосове, мюсли. Цветовете се пълнят с микс от сирена и билки и се панират (но са вкусни и без плънката, просто панирани), чудесни са за гарнитура, предястие или самостоятелно леко ястие. Важно е да се запомни, че се готвят само мъжките цветове – тези, които са с дълга тънка дръжка, а не с плоден завръз в основата. Италианците пък задушават корените и ги добавят към супи и омлети.
Как ще приготвите тиквата, е въпрос на вкус. Все пак за предпочитане е да я изпечете или да я задушите, защото при варене част от полезните вещества отиват във водата. Не я изхвърляйте, а я използвайте като основа за супи, заливка за мюсли или я изпийте, подсладена с малко мед.
Прясно изцеденият суров сок от тиква също е много полезен, защото запазва всички витамини и ензимите. Той помага при гастрит и повишена стомашна киселинност, има успокояващо действие и подобрява съня.
Тиква за красота…
Вече казахме колко полезна е тиквата за кожата, когато се приема вътрешно, но също така чудодейна е и външно. Настъргана на ситно ренде и смесена с мед, жълтък, сметана, зехтин или други съставки в зависимост от индивидуалните нужди, тя се превръща в чудесна маска както за лицето, така и за косата. Може да се използва и сварена тиква – така маската ще се нанася по-лесно, но ще е загубила част от полезните си витамини. Водата от варенето пък може да използвате като лосион – обтривайте лицето, шията и деколтето няколко пъти дневно за свежа и тонизирана кожа с равномерен тен.
… и не само
И ако още не сме ви убедили да хукнете за тиква към близкия пазар, ето ви още една нехранителна идея. Тиквените фенери са радост за малки и големи и задължителна част от украсата за Хелоуин, но може да освежат верандата или терасата ви и без повод. Просто вместо страшно лице издълбайте орнаменти по избор. Когато тиквата започне да се спаружва, не я изхвърляйте, а засадете в нея растение и след ден-два преместете всичко заедно в градината – „саксията“ ще се превърне в тор, а вие освен за естетиката ще сте се погрижили и за природата.