Една от най-значимите колекции съвременно изкуство в Европа се нанесе в създадено по мярка за нея архитектурно бижу в испанския град Касерес
Скоро след началото на глобалната пандемия галеристката Хелга де Алвеар първо дари един милион евро за медицински научни изследвания, а тази година откри дългоочаквания си музей с една от най-богатите колекции съвременно изкуство в Европа.
Показателен за значимостта на фигурата на 85-годишната галеристка Хелга де Алвеар е фактът, че официалното откриване на нейния Музей за съвременно изкуство (Museo de Arte Contemporaneo Helga de Alvear)в испанския град Касерес в края на февруари се превърна и в първото официално събитие за кралската фамилия за годината извън Мадрид. Макар да е дискретна и едва разпознаваема за широката публика извън арт средите дори в Испания, родената в Германия Хелга де Алвеар е едно от водещите имена в световното изкуство. Колекцията й надхвърля три хиляди произведения, сред които творби на Гоя, Пикасо, Кандински, също и на неизвестни досега артисти, чийто потенциал Хелга успява да усети и да развие. През последните десет години част от колекцията й вече заемаше реновирана модернистична сграда в Касерес, в област Екстремадура, но сега се добавя зрелищно архитектурно бижу, създадено специално по мярка от известния архитект Емилио Туньон. Така безспорно една от най-добрите колекции съвременно изкуство в Европа вече обитава сграда, която още с откриването си влезе директно в хитлистите с най-значимите архитектурни проекти в света, като получи и наградата Architecture MasterPrize за културна сграда.
Музейният кампус надхвърля десет хиляди квадратни метра, от които три хиляди изложбена площ. Всичко специално е адаптирано към нуждите на разнообразната колекция, която Хелга де Алвеар дарява на област Екстремадура. Мащабите на събираната цял живот колекция, която продължава да расте, си проличават още в първата изложба. В нея са включени двеста творби, или само пет процента от общите фондове. Избрани са широкоформатни инсталации, скулптури, живопис, видеоарт и фотография от артисти като Олафур Елиасон, Луиз Буржоа, Ай Уейуей.
От любов към изкуството
Хелга Мюлер е родена през 1936 г. в германския град Кирн, област Рейнланд-Пфалц, в заможно индустриално семейство. Спомня си, че като дете обичала да събира камъни, които намирала в река Нае, и че вероятно формите, текстурите и цветовете на тази първа колекция от естествени предмети са проправили пътя за по-късното й влечение към абстрактното изкуство.
Хелга учи в Германия, след това в Лозана, Женева, Лондон. 21-годишна заминава за Испания, за да научи езика. Скоро се запознава с архитекта Хайме де Алвеар, а историята им по думите й е любов от пръв поглед. Женят се година след това и остават заедно над половин век до неговата смърт. Тя завинаги избира неговото фамилно име вместо своето. Днес заедно с трите й дъщери са решили, че колекцията няма да бъде делена между тях, а ще запази своята цялост.
Семейството често посещава музея „Прадо“, където Хелга се влюбва в произведения на артисти като Гоя. Тогава още няма и представа, че ще придобие първото издание на неговите „Капричос“ десетилетия по -късно. Началото на своята колекция поставя през 1967 г., когато се запознава с известната галеристка Хуана Мордо, от която научава тънкостите в занаята. През 1995-а Хелга отваря собствена галерия върху деветстотин квадратни метра близо до музея „Рейна София“ в Мадрид. Тогава съвременното изкуство под формата на фотография, видео и инсталации е още в своя зародиш в Испания. Самата тя се превръща в една от най-видните деятелки в тази област, а списание Art Review я класира сред стоте най-влиятелни личности в света на международното изкуство. Получила е множество награди и признания: златен медал за заслуги в изобразителното изкуство от Министерството на културата на Испания, Кръста на Ордена за граждански заслуги на Германия.
За нея казват, че е странна птица в арт средите, защото играе ролята едновременно на галеристка и колекционерка. Споделяла е, че буквално е пристрастена към изкуството и често купува импулсивно. Все пак, за да не бъде нелоялна конкуренция на собствените си клиенти, за себе си купува творби чак когато другите желаещи са приключили с избора. Случвало се е на арт панаир Хелга да купи голямата част от произведенията на собствения си щанд.
Новият музей в Касерес сбъдва една от големите й мечти:да спомогне за демократизиране на достъпа до културата по приобщаващ начин и да даде възможност хората да развият своята чувствителност към съвременното изкуство.