Тангото е онова люто две напред-едно назад, което ни разпалва. Докато танцуват в центъра на София, десетки мъже и жени изгарят отвътре
Софийският площад „Гарибалди“, малко след 21.00 часа. Притичвам под падащия сняг и се шмугвам във входа на близката аристократична сграда. По стълбите към втория етаж старателно изтупвам палтото си. Когато и последната снежинка изчезва, пред мен се отваря вратата към огромен светъл апартамент с огледална бална зала. През следващите няколко часа в нея ще се чувствам като във филм, зареден с драматизъм и тайнственост, стаена пламенност и аржентинска екзотика. Защото тази вечер съм гост на клуба за танго и милонга Tango & Pepper. Под неговия орнаментиран таван музиката и танцът се сливат в съзерцателно единство, а десетки двойки изживяват истинска страст.
„Тук попадаш в друго измерение. Магията се случва между партньорите, докато танцуват. Тя не може да се опише, трябва да се усети. Това е любовна история, която продължава десет минути. Има много двойки, които са се срещнали, влюбили и оженили покрай тангото“, казва ми Гергана, собственик на клуба и школата, които съществуват от 6 години и са най-големите в София.
Думите й се потвърждават, щом мъжките ръце хлътват в извивките на женските талии, острите ръбове на панталоните „одраскват“ голите бедра и танците започват. Да, тангото е еротично, сетивно и чувствено преживяване. Усещане, в което едновременно може да намериш и да загубиш себе си. Двусмислено и противоречиво, понякога мрачно и недоизказано, но истински вълнуващо.
Родено в бедните квартали на Буенос Айрес в края на XIX век, то не признава граници и сближава възрасти и професии. През последните години в софийския танго клуб идват все повече млади мъже и жени. Между тях има много IT специалисти, които искат да научат един нов „код“ – този на реалното общуване.
В салона на Tango & Pepper никога не се чува само българска реч. Чужденците са много. Някои са у нас само за броени дни, но въпреки това са обути подобаващо, защото първото, което всеки тангер (танцьор на танго – бел.ред.) слага в багажа си, са обувките за танци. Той знае, че по който и маршрут да поеме, ще открие своята страст. Защото танго общества има навсякъде по света. Най-големите са в Аржентина, Турция, Италия, Гърция и Сърбия, а софийското, макар и по-малобройно, не им отстъпва по нищо.
Тази вечер то ме повлича във водовъртеж от изживявания. Наблюдавам хипнотизирана движенията на сливане и отблъскване, едновременно сантиментални и агресивни, колебливи и решителни, неуверени и съблазнителни. И разбирам, че тангото е танц за един мъж и една жена, които забравят света извън тях. Танц за едно сърце, което се разтваря в друго.
Мира и Добри
Когато един мъж обича една жена
Преподаватели по танго, двамата водят часове за начинаещи и напреднали в Tango & Pepper. Стъпките в техния личен танц са по линията „приятелство-любов-студенина-приятелство“.
Мира
„Тангото за мен е повече от психотерапия. Това е пламенен танц, който може да те събере, да те раздели и отново да те събере по един или друг начин с някого. По това прилича на самия живот…
С Добри, с когото танцуваме и преподаваме, минахме през всичко. Бяхме приятели, любовници, живяхме на семейни начала, после станахме врагове, след това отново приятели. Сега сме много добри приятели и имаме най-невероятния синхрон.
Да се довериш на мъжа да те ръководи в танца, е ужасно трудно. Защото той преценява какво се случва и ти трябва да го оставиш да взима решенията. Самата милонга (парти, на което се танцува само танго – бел.ред) е истинска и дълбока любов!
Самата аз влязох в тангото с партньор, когото не познавах. Започнах да уча. Исках да надграждам себе си в танца и сменях групите, докато попаднах на Чарли (Чавдар Крумов – бел.ред). Той е човекът, „внесъл“ тангото в България. Сега може да го откриете в заведението Before & After, разположено в дома на поетесата Мара Белчева. В него от 15 години всяка неделя се провежда най-старата организирана милонга у нас.“