Ричард Брансън, първият космически турист

„Животът е прекалено кратък, за да бъдем нещастни“, обича да казва основателят на империята Virgin Group, за когото небето не е граница

Името на сър Ричард Брансън се завъртя из пространството през последните месеци покрай най-новото му грандиозно начинание – тестов полет до ръба на Космоса на борда на пътническия самолет ракета VSS Unity, построен от компанията му Virgin Galactic. Една малка стъпка за човека – един огромен скок за космическия туризъм, ако мога да перифразирам Нийл Армстронг.

„Тук сме, за да направим Космоса по-достъпен за всички. Искаме да превърнем следващото поколение мечтатели в космонавтите на утрешния ден. Всички тук, на тази сцена, имахме най-невероятното преживяване и бихме се радвали, ако някои от вас могат също да го преживеят“, каза Брансън след успешното си приземяване в края на едночасовия полет. Нека не се заблуждаваме – Космосът едва ли ще стане по-достъпен за мен и вас, а космическият туризъм още дълго време ще бъде глезотия за милиардери, онези 600 записани до момента клиенти на Virgin Galactic, които са готови да платят по 250 000$, за да видят Земята отвисоко. Има обаче нещо друго в тази история, което ме вълнува, нещо отвъд бизнеса, печалбите и търговската ѝ страна. „Да гледаш света отвисоко“ е едно специфично и рядко срещано състояние на духа, комбинация между страст, оптимизъм, любопитство, далновидност и способност да мечтаеш на едро. Нещо, което английският бизнесмен със сигурност притежава.

Фен съм на сър Брансън от години, а откак прочетох автобиографията му – още повече. Заради начина, по който печели и харчи парите си, заради ексцентричността и авантюризма, отказа да влезе в традиционното милиардерско клише, филантропията, заради неизменната усмивка, излъчваща неподправена, почти детска радост, страстта към живота, която не намалява с възрастта – този човек полетя в Космоса дни преди 71-вия си рожден ден, за бога! Небето над него невинаги е било безоблачно, но той някак съумява да не губи оптимизма си и да се забавлява с всичко, което прави. Мен ако питате, това дори е по-голямо постижение от близо осемте му милиарда богатство.

Невинни години

Как се формира такъв характер – ген, възпитание или самодисциплина? Вероятно и трите. Първите две – със сигурност. Ричард Чарлз Никълъс Брансън се ражда на 18 юли 1950 г. в Съри, Англия, в интересно семейство. По бащина линия е от род на юристи. Баща му Едуард Брансън се увлича от история и иска да стане археолог, но под натиска на семейната традиция се насочва към адвокатското поприще. Години по-късно за малко да направи същата грешка със сина си, но в крайна сметка му дава свободата да прави с живота си каквото реши.

От другата страна е майката Ив Брансън, жена с пламенна природа и авантюристичен дух. Тя мечтае да стане пилот и успява – преоблечена като мъж, понеже по онова време небето е недостъпно за жени. По-късно работи като стюардеса, но кариерата ѝ приключва с брака. Едуард дълго време не успява да вземе изпитите си за адвокат, доходите на семейството са непостоянни и Ив трябва да впрегне цялата си изобретателност в изработването и продажбата на различни предмети за бита, за да може да изхранва четирите си деца. Изглежда от нея Ричард е наследил не само авантюризма и борбеността, но и посоката на мечтите. Още от съвсем малък тя му измисля различни приключения и предизвикателства, с които да се справя, за да изгради у него самоувереност, да развие въображение, да насърчи инициативност и да компенсира факта, че момчето има дислексия и трудно се справя в училище.

Определено е успяла с първите три, макар че заради дислексията Ричард приключва с образованието на 16 години. Само за да потвърди максимата, че животът е най-добрата школа. Скоро след това той започва да издава списанието Student. Годината е 1968-а и Брансън безпогрешно напипва пулса на епохата и темите, които вълнуват младите хора – музика и попкултура, но и политика и войната във Виетнам. Оригинална идея плюс упорит труд е печеливша формула и не след дълго гласът на Student започва да се чува, на страниците му излизат интервюта с Джон Ленън и Мик Джагър и в края на първата година вече има доста добра печалба от реклама. И понеже музиката е голямата страст на Ричард, пък и времето е такова, той започва към списанието да продава и поръчани по каталог плочи на много по-ниски цени от официалните. Нещо повече, отваря музикален магазин. Не всичко върви гладко, дъмпинговите цени му докарват неприятности с властите. Дали това го сплашва и отказва? Не, разбира се. През 1973 г. прави  звукозаписно студио.

Ерата Virgin

Virgin (девица) е името, което Брансън дава на фирмата си, основана през 1970 г. – намигване към факта, че той и съмишлениците му са новаци в бизнеса. Първият им клиент е Майк Олдфийлд, а неговият сингъл Tubuler Bells се превръща в глобален хит и изстрелва Virgin Records в А-лигата на звукозаписните компании. На 23 години Ричард вече е направил първия си милион. Усетът му да открива таланти е безпогрешен и някои от днешните легенди в рока като Rolling Stones, Sex Pistols и Culture Club са тръгнали именно от неговото студио.

Следват години на тотален успех, но и на финансови затруднения. През 1992 г. проблемите надделяват и Брансън продава Virgin Recordsна THORN EMI за един милиард долара. Понася раздялата тежко, а очевидци разказват, че плакал, докато подписвал договора. Но загубата не го обезкуражава. Същата година създава Virgin Radio, а три години по-късно и втората си звукозаписна компания V2.

Spread the love
More from Дона Делова
Франсис Бийн Кобейн извън сянката на баща си
Когато фронтменът на Nirvana Кърт Кобейн се самоуби на върха на славата...
Read More
0 replies on “Ричард Брансън, първият космически турист”