Певицата надигра драматични загуби и злокобни прогнози, за да извиси отново кадифения си глас
Преди две години Селин Дион с емоционално видео в Instagram профила си обяви: „Наскоро бях диагностицирана с много рядко заболяване – SPS, което засяга един на милион души по света. Докато все още учим за тази рядка диагноза, вече знам, че тя е в основата на спазмите, които получавам. За съжаление те засягат всяка част от живота ми и ми причиняват трудности, когато вървя, не ми позволяват да пея по начина, по който искам.“
Дион се оттегли от сцената и от публичните изяви, за да се концентрира върху здравето си. „Работя усилено с моя терапевт по спортна медицина всеки ден, за да възвърна силата и способността си да се представям, но трябва да призная: беше борба. Всичко, което мога, е да пея.“
Миналия декември сестрата на Дион Клодет каза пред френско списание, че певицата вече не контролира мускулите си, но само няколко месеца по-късно Дион получи овации на наградите „Грами 2024“, връчвайки последната за вечерта с думите: „Когато казвам щастлива съм, че съм тук, наистина го казвам от сърце.“ Тя пя и зад кулисите на церемонията заедно с певицата Соня Елис във видео, което беше пуснато в Instagram.
През април тази година Селин Дион каза на Vogue Франция: „Не съм победила болестта, тъй като тя все още е в мен и винаги ще бъде… засега трябва да се науча да живея с нея.“ И още, че нейното „щастие се е върнало“, след като публично е разкрила диагнозата си. „Това беше голямо бреме и тежест върху мен и голяма част от това тегло изчезна… защото сега мога просто да се съсредоточа върху реалността. Това е прекрасно.“ И добави, че се „учи да живее“ с болестта си, получавайки вокална, физикална и медицинска терапия пет дни в седмицата.
Кадър от документалния филм I Am: Celine Dion
В началото на юни от платформата Amazon Prime обявиха, че в края на месеца пускат документален филм за Селин Дион, който представя нейния живот, заболяването й и как то е повлияло на кариерата й във всеки един аспект. „Аз съм: Селин Дион“ излезе на 25 юни в Prime Video и да, създателите не са подвели хората – филмът предлага интимен и дори болезнен поглед към живота на певицата след диагностицирането й. Филмът стига дотам, че камерите не спират да работят, когато Дион получава продължителен припадък по време на физиотерапевтична сесия. В интервю за New York Times режисьорът Ирен Тейлър казва, че решението необработените кадри да останат, е на певицата. „Тя ми каза: „Мисля, че този филм може да ми помогне. Може да помогне на другите да разберат какво е да си в моето тяло… Не искам да махаш тази сцена.“
Селин Дион и режисьорът Ирен Тейлър на премиерата на филма I Am: Celine Dion в Ню Йорк
Фотография / Cindy Ord/Getty Images
Дион присъства на премиерата в Ню Йорк в средата на юни и дори позира на червения килим. Сподели колко се радва да се озове пред толкова много хора за първи път от години. В края на юни пък се появи на откриването на NHL (Националната хокейна лига на САЩ и Канада), за да обяви първия мач на „Монреал Канадиънс“ за вечерта.
В първото си телевизионно интервю каза, че гласът й става по-силен, и вярва, че ще бъде достатъчно здрава в близко бъдеще, за да се върне на сцената. „Вярвам в себе си, в храбростта си“, добавяйки, че все пак може да се наложи да отменя представления от време на време. Но певицата е категорична: „Няма да позволя на болестта да контролира живота ми. Ще изляза на сцената, защото съм готова. И гласните ми струни няма да ме предадат, защото ще бъда готова и ще достигна тези ноти.“
Селин Дион и синът й Рене-Чарлз Анжелил на премиерата I Am: Celine Dion
Фотография / James Devaney/GC Images
Лекарят на Дион – д-р Аманда Пике, твърди, че певицата е постигнала „значителен напредък“ с лечението от момента на заснемането на документалния филм до днес.
Година и половина след поставянето на диагнозата Селин задоволява любопитството на своите фенове с първото си от серия интервюта извън годината на снимки от екипа на Amazon Prime за документалния филм. Тя се появява по BBC, казвайки, че постепенно се възстановява от болестта и е решена да се завърне на сцената възможно най-скоро. „Ще бъда на сцената. Не знам кога точно, но повярвайте ми, ще го изкрещя на висок глас… Нямам търпение.“
Слуховете, че Селин Дион може да пее на откриването на Олимпиадата в Париж тази година, тръгнаха още в началото на юли. До последно нищо не беше потвърдено. И все пак в пика на вечерта певицата излезе на сцената и изпълни L’Hymne à L’Amour на Едит Пиаф. Кацнала на Айфеловата кула в сребриста рокля, Дион зашемети феновете си със силата на своето присъствие.
Реакциите на почитателите й и на различни известни личности бяха емоционални и мигновени. „Триумфално завръщане!!! Плакахме.“; „Винаги когато те видя, думата „кралска особа“ ми идва наум. Продължавай, кралице!“, написа моделът Тайра Банкс. „Най-великият момент, който някога съм виждал по телевизията“, написа фен на Дион.
Селин Дион по време на изпълнението й на Олимпийските игри в Париж
Фотография / Screengrab by IOC via Getty Images
А по-късно тя публикува изявление в Instagram, споделяйки колко много е означавала тази нощ за нея. „За мен е чест да участвам тази вечер на церемонията по откриването на Олимпийските игри в Париж 2024 г. и съм изпълнена с радост да се върна в един от любимите ми градове! Най-вече съм толкова щастлива да празнувам с тези невероятни спортисти, с всичките им истории за саможертва и решителност, болка и постоянство. Всички вие бяхте толкова фокусирани върху мечтата си и независимо дали ще занесете медал у дома или не, тази мечта вече е сбъдната за вас. Всички трябва да сте толкова горди, знаем колко сте работили, за да бъдете най-добрите сред най-добрите, продължавайте напред, сърцето ми е с вас!“
На следващия ден Дион написа и прочувствен пост за напускането на Париж след емоционалното представление: „Уау, каква нощ! Благодаря на всички в @paris2024, @olympics и @dior, които помогнаха за сбъдването на тази мечта. И сега вече е време. Ще ми липсваш, Париж!“
Какво е синдром на скованата личност (SPS)
Наричано още и болест на Мьорш-Волтман, това е автоимунно неврологично състояние, което обикновено е прогресивно и причинява скованост на мускулите в тялото – врата, торса, краката и ръцете. Често води до затруднено ходене и неочаквани падания. Най-често срещаната форма засяга мускулно-скелетната система и причинява спазми и скованост в торса и краката. Пациентите със синдром на скованата личност плюс изпитват и дисфункция в мозъчния ствол или малкия мозък, което оказва влияние върху техния двигателен контрол и баланс и може да причини двойно виждане и проблеми с говора.
Синдромът на скованата личност е изключително рядко състояние. Д-р Скот Нюсъм, директор на Центъра за невромускулни заболявания в болница „Джон Хопкинс“, се притеснява от „репутацията“ на заболяването, за което се твърди, че засяга един на милион души. „Вероятно е по-често срещано. Няколко скорошни проучвания ни доведоха до изводите, че разпространението е драстично различно и все още рядко.“ Симптомите на заболяването варират от пациент на пациент, обяснява доктор Нюсъм, но основният е мускулната скованост. Пациентите може също да получат спазми, мускулни болки, прекомерно изкривяване на долната част на гръбначния стълб, аномалии в движението на очите и нарушения в сърдечния ритъм и кръвното налягане. Тревожността и агорафобията също са чести. Синдромът засяга пътищата на невротрансмитерите в мозъка, които помагат да се поддържа нервната система балансирана и спокойна. Емоционален стрес, силни шумове и студено време може да предизвикат заболяването.
Започвайки битката за здравето си, Селин Дион си поставя за цел да повиши осведомеността за заболяването и да помогне финансово за намирането на лечение. Нейната фондация „Селин Дион“ е обещала 2 млн. долара за създаването катедра по автоимунна неврология в Университета на Колорадо.