Житейският път на Алфред Нобел в първата изчерпателна биография
Шведски химик, инженер и предприемач, човекът, изобретил динамита, умира само на 63 години и малко преди смъртта си завещава огромното си състояние за учредяването на награди. Пет години по-късно – през 1901-ва, в родната му Швеция се създават Нобеловите награди, които се присъждат всяка година на хора, провели забележителна научноизследователска работа в областите физика, химия, медицина, дали на човечеството висококачествена литература или допринесли за мира и сигурността. Тази година с Нобеловата награда за литература бе удостоена южнокорейската писателка Хан Канг, чиято книга „Вегетарианката“ не се препоръчва за хора със слаби сърца. А биографията на Алфред Нобел, побрана в цели 650 страници, излезе на български непосредствено след премиерата си в Швеция, Литва, Полша и Нидерландия.
Общоизвестно е, че Нобел дължи състоянието си на войната, но за личния му живот и копнежи се знае много малко. Както и че този световен изобретател е написал повече стихове, отколкото научни трудове, че е мечтаел за литературна слава, но никога не дръзва да издаде книга.
За да напише биографията на Нобел, шведската писателка и журналистка Ингрид Карлберг преравя архиви в пет страни и преглежда хиляди частни, никога непубликувани писма. Трудът ѝ хвърля нова светлина върху личността на Нобел, разкъсван между пацифисткия си светоглед и факта, че дължи богатството си на „оръжията на смъртта“. Книгата ѝ е публикувана за първи път през 2019 г., а на следващата година Карлберг е избрана за член на Шведската академия.
Ингрид Карлберг
Нейният „Нобел“ е колоритна семейна хроника, в която драматичният живот на Алфред е поставен в научния, литературния и политическия контекст на областите, които той избира за своите награди. Биографията проследява изобретателя от първите му детски години в бедност в Стокхолм през порастването в Санкт Петербург и обучението в Париж, семейните конфликти и емоционалните спадове до смъртта му в Сан Ремо.
Бащата на динамита умира бездетен, но завещава огромното си богатство не само на роднини. Негови наследници са хората на бъдещето – изследователи, творци, миротворци, които са признати и до днес.