Изкуството на старата българска кухня

iStock

Вторият том на „Изкуството на старата българска кухня“ на издателство „Лист“ вече е на пазара. Продължението на кулинарния бестселър включва селекция от над 300 рецепти от 30-те години на ХХ век, подбрани от списанията „Модерна домакиня“ и „Икономия и домакинство“, и е с фокус домакинството и културата на хранене в старите софийски домове.

Корицата и илюстрациите са дело на Милена Вълнарова

Част от рецептите са обособени в специални раздели „Блажни менюта“ и „Вегетариански менюта“ с предложения за хранене в различните дни от седмицата. Освен традиционни категории като „Салати“, „Супи“, „Основни ястия“, „Десерти“ има и сезонни рецепти, начини за консервиране, както и съвети за добро настроение на трапезата.

В предговора изтъкнатият философ Тони Николов отбелязва: „Старите кулинарни рецепти са особено привилегирован „ключ“ към споделимото минало, в тях то придобива плът чрез вкуса и чрез осезанието. Ще започна от десертите в книгата, пряко връщащи ме към детството. С вълнение открих рецептата за любимото ми сладко от бели череши, с каквото по традиция черпеха в повечето софийски домове: половин килограм бели череши, на които са махнати костилките, килограм захар, половин лимон, малко ванилия и съответното количество вода. Нищо работа, а колко вкусно и хрускаво беше то, когато се поднасяше в специална чинийка или купичка, задължително с чаша студена вода. Подобно на сладкото от белени сини сливи, чиято тайна пък беше в особеното ухание на индришето.“

Рецепти от „Изкуството на старата българска кухня“

Супа от мисирка с грис

Продукти:
1 мисирка (пуйка, бел.ред.)
1 с.л. грис
1-2 яйца
½ лимон
сол
черен пипер
магданоз

Приготвяне:
Избираме добре охранена млада мисирка. За супата отрязваме от мисирката крилата, шията, главата, дробовете и част от тлъстината. Заливаме ги с достатъчно студена вода и ги сваряваме. Наполовина сварени, се посоляват. Гледа се супата да е тлъста. Прецежда се. Малко преди сервирането ѝ се прибавя 1 с.л. грис, който, както ври супата, се пуща малко по малко, за да не стане на валки. Поправя се с 1 яйце или 2 желтъка тъй: яйцетата се слагат в супника, изцежда се върху тях половин лимон и лека-полека се налива от врящата супа (непременно да е вряща), като се внимава яйцето да не се пресече. Приправя се с чер пипер и ако има, и зелен магданоз.

Панирани празови котлети

Продукти:
½ кг картофи
3-4 стръка праз
2-3 яйца
сол
черен пипер
галета

Приготвяне:
Сваряваме ½ кг бели картофи. Обелваме ги и пресоваме. Отделно се насичат на дребно 3-4 стръка праз лук, който се смесва с пресованите картофи. Прибавят се 1-2 яйца, чер пипер и малко галета, за да могат да се правят котлети. Котлетите се правят с помощта на счукана галета, натопяват се в разбито яйце и се пражат в обилно масло. Поднасят се гарнирани с лимон и магданоз.

Пълнени телешки гърди с шунка

Продукти:
1 ½ кг телешки гърди
сол
черен пипер
червен пипер
За плънката:
100 г шунка
1-2 с.л. масло
2 кифли или 3-4 филии хляб
1 яйце
сол
черен пипер
галета

Приготвяне:
Вземаме едно парче до 1 ½ кг телешки гърди (от много младо теленце). Измиваме го, посоляваме със сол, чер и червен пипер. Отстрана, между кокалите и горното месо, правим разрез и с помощта на ръката си, която пъхаме вътре, отваряме място за пълнене (между кокалите и месото). Образува се торбичка. Тази торбичка пълним със следната плънка: 100 г шунка нарязваме на дребно и смесваме с 1-2 с.л. масло, 2 потопени в мляко изстискани кифли или среда от бял хляб, 1 твърдо сварено насечено яйце, сол, чер пипер и шепа счукана галета. Зашиваме месото, за да не падне плънката, слагаме го в тавичка, намазваме го с масло, заливаме с 1-2 чаши вода и го печем, от време на време го обливаме със соса.

Крем от кестени

Продукти:
1 кг кестени
½ л прясно мляко
20 бучки захар
масло колкото орех
4 яйца

Приготвяне:
Сваряваме 1 кг доброкачествени кестени. Обелваме ги и прекарваме през машинка за месо. Отделно сваряваме ½ кг мляко с 20 парчета захар и колкото орех чисто масло и лека-полека го разбъркваме, снето от огъня, с 4 желтъка. Пак го слагаме върху умерен огън и бъркаме, докато се посгъсти (но да не се пресече). Пак се снема от огъня и се разбърква със смлените кестени. Насипва се в отделни чинийки и се поръсва с нарязани орехи или бадеми. Поднася се студен.

Spread the love
More from Дона Делова
Хенри Кавил ще става баща
Хенри Кавил очаква първото си дете от приятелката си Натали Вискузо. 40-годишният...
Read More
0 replies on “Изкуството на старата българска кухня”