Синелибри 2024: Ужаси от миналото, изкушения от сега

За последните години Синелибри се утвърди като един от най-вървежните филмови фестивали у нас. Освен международни гости и премиери директно след появата им на най-големите европейски фестивали тази година Cinelibri стартира първия форум на литературните адаптации за голям екран BOB (Based-on-Books) през октомври в София. BOB няма аналог в международен план. Форумът дава възможност на българската публика да се срещне с едни от най-видните имена в киноиндустрията от целия свят, които ще разискват по всички аспекти на адаптирането на литературни произведения за големия екран.

Cinelibri не пести сили, когато говорим за кино (пък и за книги), и съответно селекцията отново е на високо ниво, а ние ви представяме любимите си акценти.

125 години Алфред Хичкок

Тази година празнуваме майстора на трилъра и съспенса. Cinelibri ще има специална вечер, посветена на Алфред Хичкок с прожекция на филма му „Ребека“, адаптация на романа на Дафни дю Морие от 1940 г. с Лорънс Оливие и Джоан Фонтейн в главните роли. В далечната 1941 г. „Ребека“ носи номинация за „Оскар“ на Джоан Фонтейн, Лорънс Оливие и Джудит Андерсън. Хичкок е номиниран за „Най-добър режисьор“, а филмът става „Филм на годината“. През 40-те и последвалите няколко десетилетия мистерията и ужасът са жанрове, носещи слава и достатъчно награди на своите автори. Дафни дю Морие, на която до момента се гледа като на лековата авторка, също се окичва със световна слава и на книгите й поглеждат сериозно. „Ребека“ е страшна приказка за любов и омраза. История за обсебеност, лъжи и тайни. За зли жени, които искат внимание, и за изкушението, което като красива вещица промъква, за да смачка невинността. А когато стане най-страшно, вече е късно и човек не може да се спаси. Прожекцията на фестивала ще бъде съпроводена със специални гости и дискусия.

Паоло Сорентино

Лошото момче на модерното италианско кино Паоло Сорентино е в програмата на фестивала с новия си филм „Партенопа“. Ако в предишния си филм The Hand of God Сорентино прави прочит на „Амаркорд“ на Фелини и на собственото си детство, то тук той прави провокативен разказ за жените. Партенопа (в ролята влиза прелестната дебютантка Челесте Дала Порта) е загадъчна и безгрижна наглед изкусителка, която се наслаждава на свободата и младостта си. Родената в Неапол девица се отличава с неустоима красота и спира дъха на всеки срещнат. Тя знае, че „красотата е като войната – отваря всички врати“, но това не й е достатъчно. Филмът направи премиера на фестивала в Кан тази година. А Паоло Сорентино се превръща в звезда след излизането на филма му „Великата красота“, който става носител на „Оскар“ за най-добър чуждоезичен филм през 2014 г. Следва „Младост“ с участието на Майкъл Кейн, Харви Кайтел и Джейн Фонда, безспорно едно от явленията на Международния филмов фестивал в Кан през 2015 г. Не очакваме нищо по-малко и от „Партенопа“.

Флорънс Пю, Рейф Файнс и още

Програмата на Cinelibri ще предложи още „Време за живот“ на режисьора Джон Кроули с Андрю Гарфийлд и Флорънс Пю в главните роли. Дълбоко затрогващ романс, в който новоизгряла кулинарна звезда и наскоро разведен мъж осъзнават, че случайната среща ще промени живота им завинаги. Поемайки по път, ограничен от времето, с което разполагат, те ще се научат да ценят всеки миг.

Ще видим и Рейф Файнс, Стенли Тучи, Джон Литгоу, Изабела Роселини и Серджо Кастелито в „Конклав“ на Едуард Бергер. Кардинал Лорънс (в ролята Рейф Файнс) е натоварен да ръководи Конклава след неочакваната смърт на любимия папа. Но когато най-влиятелните католически свещеници от целия свят се заключват зад стените на Ватикана, Лорънс се озовава в центъра на заговор и разкрива шокираща тайна, която може да разклати устоите на католическата църква.

Ще гледаме и друга ирландска звезда – Сирша Ронан в базирания на романа на шотландската журналистка Ейми Липтрот филм The Outrun. Липтрот, израснала във ферма в Оркни, заживява в Лондон и десет години злоупотребява с алкохол и наркотици. След като губи работата, дома и приятелите си, се връща в Оркни, за да се подложи на рехабилитация. Преживяванията си по-късно описва в мемоарната книга The Outrun, за която печели наградата „Уейнрайт“ през 2016 г. и наградата PEN/Ackerley през 2017 г.

_____________________________________________
Цялата програма на фестивала ще откриете тук.

Spread the love
Tags from the story
,
More from Зорница Аспарухова
Кан 2021: Киното в целия му блясък и суета
Един от най-бляскавите европейски фестивали се завърна в разгара на лятото и...
Read More
0 replies on “Синелибри 2024: Ужаси от миналото, изкушения от сега”