Любовният хормон влияе на метаболизма и има как да си го набавим с храна
Отдавна е известно, че щом се влюбим, изненадващо сваляме онези досадни 3 килограма от корема. Не, нямам предвид, че ги изгаряме с повече време между чаршафите. Хормоналната промяна в тялото ни наистина гори мазнините. Пак на нея се дължи подобряването на състоянието на кожата, сияйността на косата, белотата на зъбите при влюбените хора… Последното е лично наблюдение и може би е резултат от факта, че изведнъж ги виждам да показват повече усмивката си. Но дори някои от външните ефекти да са субективни наблюдения, жените по целия свят отдавна са открили, че когато са влюбени, неизменно влизат в „слабите“ си дънки.
Как да използваме това знание, за да сме в по-добра форма? Ще започнем оттам да разберем
как работи
окситоцинът. Той е хормон, секретиран от хипофизната жлеза, която се намира в основата на мозъка, и е известен като хормонът на гушкането или хормонът на любовта, защото се освобождава, когато хората се прегръщат или се докосват. Има огромно значение за създаване на социалните ни връзки и особено за тази между майка и дете. Неслучайно се отделя в най-големи количества именно по време на раждане, а след това и по време на кърмене. Окситоцинът е ключов за жените, а липсата му (или ниските нива) води до депресивни състояния, стрес, а понякога и до сериозни здравословни смушения. В контекста на отслабването – това означава, че има отношение към повечето хранителни зависимости. Особено тези, които водят до повече похапване.
Медицинско проучване от 2009 г. разкрива, че недостигът на окситоцин или блокирането на рецепторите му при мишките води до тяхното солидно наддаване на тегло. При нормализиране на нивата пък се забелязва естествена редукция на калорийния прием и нормализиране на теглото им. Същевременно метаболизмът отчита повишаване и се забелязва покачване на мускулната маса.
Окситоцин е хормонът, отговорен за производство на повече естроген в женското тяло и това е от особено значение в първите 2 седмици след месечния цикъл. Нивата му влияят и върху способността на тялото да релаксира. А от това и да получава повече наслада (включително оргазъм при жените).
С всички тези факти звучи невероятно, че досега диетата с увеличаване на приема на окситоцин не се е превърнала в истински бум сред населението. В медицински журнали се обръща внимание на връзката между хормона и теглото от десетилетие, но въпреки това предписването му с цел отслабване не е особено популярно, точно както и употребата на синтетични хормони. Затова пък добрата новина е, че повишаването на окситоцина може да се случи напълно
естествено и натурално
без да се налага да пиете каквито й да било хапчета.
Първата стъпка, за да имате по-високи нива на окситоцин, е да общувате и да се докосвате с хора, които са ви приятни. Да, в пандемична обстановка това не е много препоръчително, но тялото няма нужда от разнообразие, а от постоянство. Прегръщайте и целувайте тези, с които живеете и общувате по цял ден. Ако и това не е вариант, отдайте се на масажи. Оставете се на нечии вещи ръце да ви тонизират и да вдигнат нивата ви на окситоцин.
Втората стъпка е да си изработите ритуали за наслада. Доказани методи са танцуването и медитацията. Времето, когато изпитвате истинско щастие от това, което правите, повишава окситоцина. И обратното – задължителният елемент дори на приятни неща го блокира. Така ако не понасяте йога, медитация, танци, спорт, ако изпитвате досада от тях – изберете друг вид активност, която ви кара да чувствате сладки тръпки по кожата си. Може да е просто да се излежавате на слънце.
Третата стъпка е да добавите в менюто си
храни, богати на витамини D, C и магнезий
Тяхното значение е да подпомогнат производството на повече окситоцин в тялото чрез биохимичните процеси в него или да подпомогнат усвояването му.
Витамин D се открива в големи дози във всички мазни риби и рибни продукти – норвежка сьомга, черен дроб от треска, херинга и сардини. Яйченият жълтък също е богат на витамин D, а вегетарианският източник са гъбите. При тях обаче има значение отглеждането им – трябва да са диви или да са отглеждани с UV лампи. В добавка млякото също съдържа известни дози от витамин D. Неговите нива се повишават и от слънчевите бани.
Най-популярните източници на витамин C са цитрусите, беритата, ягодите, доматите. Всеизвестно е, че витамин С е чувствителен витамин и лесно се губи, затова ключовото е да бъде консумиран от възможно най-пресни плодове и зеленчуци.
Магнезият е един от минералите, които пряко отговарят за състоянието на нервната ни система и за разпознаването на окситоцина от нея. Неговите нива може да се подобрят от храни като какаови зърна, тиквено семе, фъстъчено масло, кашу, бадеми, пълнозърнести храни и овесени ядки, авокадо.
Към всички изброени витамини и минерали в окситоциновата диета се добавя и голямото значение на млечните мазнини. Тяхната роля е ключова за синтезирането на повечето хормони в тялото.
Ако вече сте убедени, че тази диета е точно за вас, предлагаме ви примерно дневно меню. Освен че може да комбинирате на воля горните храни, едно от условията магията на окситоцина да проработи е да изпитвате наслада.
Примерно дневно меню в 5 хранения с приблизителни 1600 ккал.
Закуска:
4 с.л. овесени ядки, 1 с.л. натрошени сурови ядки (бадем, лешник, тиквено семе, кашу), ¼ купа берита, ягоди или цитруси, 100 мл бадемово мляко
Междинно хранене (може да се изпусне):
половин грейпфрут, портокал или половин купа берита
Обяд:
Супа от броколи, 150 г сьомга на тиган и моркови, подправена с лимонов сок
Следобеден снак:
30 г черен шоколад или шепа ядки/какаови зърна
Вечеря:
Салата с домати, спанак и рукола, 150 г печено халуми със зеленчуци, чаша бяло вино и купичка кисело мляко с ягоди и берита