Наследницата на един от най-богатите хора в света за семейството, опазването на историята и първата си година като бизнес лидер в Dior
Текст Габи Ууд
Най-голямото дете и единствена дъщеря на един от най-богатите хора в света в продължение на няколко десетилетия се издига в компаниите на баща си в LVMH и усвоява всеки аспект на модния бизнес. Сега на 47 тя държи в ръцете си перлата в короната: първата модна къща, която Бернар Арно купува. Мястото, където я води през уикендите като дете, дома на обичания Мосю Диор (както все още го наричат служителите), който преди 77 години променя начина, по който жените мечтаят. Кристиан Диор е име, неразривно свързано с историята на Франция, а Делфин Арно също става част от нея като първата жена главен изпълнителен директор на легендарната модна къща.

Кристиан Диор пред модната си къща на авеню Монтен в Париж
Фамилията Арно е сплотена, но затворена заради голямото обществено внимание. Това важи с двойна сила, откакто нейният „патриарх“ разпредели отговорностите за вземане на решения между петте си деца (чрез холдингова компания, в която всяко от тях има 20% дял). „Когато израснеш в известно семейство, нямаш право на грешки – обяснява братът на Делфин Антоан. – Хората търсят и най-малкия недостатък.“
Работата на младата Арно в Dior включва и проследяване на целия творчески процес. „Всеки път, когато виждаш колекцията, я опознаваш малко по-добре,“ казва тя. Делфин се възхищава на спокойната организация на Мария Грация Кюри. Спомня си, че Джон Галиано и Раф Симънс не са спали по цели нощи в навечерието на ревю, паникьосвали са се и са преправяли нещата в последния момент, докато Мария Грация винаги приключва навреме.
Тя е все още тийнейджърка, когато баща ѝ изгражда LVMH. На практика израства заедно с компанията. Подобно на него Делфин има впечатляващ инстинкт за това какво се продава и какво – не. И това не идва само от опит. Единствено ѝ е трудно да предвиди дали даден човек наистина има талант, когато го интервюира за работа. Това я отличава от баща ѝ, който по думите ѝ никога не бърка.
Делфин е добър слушател по природа. Това често пренебрегвано качество може би е най-силната ѝ страна и я отличава в мъжкия ешелон на LVMH. Непреклонна, но и чувствителна, тя подкрепя творците. Инициатор е на наградата за млади дизайнери LVMH Prize, доказан откривател на таланти.
КОЙ ЩЕ ИЗМЕСТИ ВЪЛКА В КАШМИР
Безкомпромисен в бизнеса, безмилостно трудолюбив и строг баща, през 2022 г. Бернар Арно убеждава управителния съвет на LVMH да повиши прага на пенсиониране на главния изпълнителен директор и на председателя от 75 на 80 години. Това му дава още пет години, за да наблюдава петте си деца, които ако не получат единодушно одобрение от борда, не може да продадат акциите си в компанията още 30 години, а след това може да ги прехвърлят само на преки потомци на Арно.
Въпреки че многократно е заявявал, че не е задължително негово дете да наследи LVMH („Това не е неизбежно“, казва наскоро той пред The New York Times), предполага се, че някое от тях в крайна сметка ще заеме мястото му. Кой обаче, зависи отчасти от желанието на всеки от тях да се отдаде максимално на тази работа, която Арно многозначително оприличава на свещенодействие.

16-годишната Делфин, почти с ръста на баща си, има очарователно изражение, което я кара да изглежда по-скоро на 12
Веднъж месечно той събира децата си на 90-минутен работен обяд на последния етаж на централата на LVMH на авеню „Монтен“ 22. „Той ни занимава с това още когато бяхме съвсем малки – обяснява Делфин. – Говори с нас за стратегията на конгломерата, обсъжда възникнали въпроси. Винаги е искал да предаде знанията си.“
Сега, когато включва повече от 70 марки, групата LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton е, както казва Делфин, „водещият бизнес в Европа“. Всъщност е най-големият моден конгломерат в света, обхващащ не само модни марки, но и хотели, лозя, музей на изкуството от световна класа и, естествено, огромно количество шампанско. Значението на Dior в тази империя не е само сантиментално: заема цели 41,4% от LVMH. Компанията за луксозни стоки има и значителна обществена роля. Арно обещава 200 млн. евро за реставрацията на катедралата Нотр Дам и спонсорира тазгодишните Олимпийски игри в Париж със 150 млн. евро. Френските икономисти смятат, че той е по-могъщ от държавен глава.
Дъщеря му също има обществен принос, но по един по-тих начин – за френските училища. „Работя много в сферата на образованието – казва тя за каузите, които подкрепя. – Това е нещо, което правя с конкретни училища за таланти. Подкрепяме умни ученици, които нямат пари да платят обучението си.“
Но каквото и да направят, богатството на фамилията по презумпция я превръща в обект на враждебност. През април миналата година протестиращи щурмуваха централата на LVMH с димни бомби по време на продължителните стачки за повишаването на пенсионната възраст. Делфин реагира с очевидно недоумение и болка. „Това нямаше нищо общо с LVMH – казва тя, поклащайки глава. – Те бяха железопътни работници. Беше натрапчиво и насилствено, без причина. Намирам го за доста плашещо, защото имаше служители, които бяха хванати в капан и вдишаха много дим.“
КОЙ ЩЕ НАСЛЕДИ ИМПЕРИЯТА
Във Франция по закон трябва да оставиш имущество на децата си и не би могъл да ги лишиш от наследство, дори да искаш. Така че, въпреки че интригата кой ще се озове на върха остава, основният интерес към Арно е нетолкова на семейно, а на национално ниво. Всички се питат кой ще бъде пазител на част от френската история и икономика.
Като главен изпълнителен директор на Dior Делфин е пазителка на един мит. Всичко в него – от интериора, облеклата и аксесоарите в магазините през козметиката и парфюмите до ревютата и рекламните кампании, е създадено, за да внуши, че ако си купите нещо от Dior, ще притежавате част от историята. Когато Мария Грация поглежда назад към пристигането си в Dior преди седем години, осъзнава как погрешно е мислела за него като за модна марка като всяка друга. „Dior не е просто бранд. Той е много повече, защото е част от историята на Париж и на французите – обяснява тя. – Първоначално ми беше много трудно да разбера това, защото идвам от Италия, а ние нямаме такава връзка с модата.“
„Dior е най-известното френско име в света“, с увереност заявява Делфин.
ДЕТСТВОТО В СЕМЕЙСТВО АРНО
„Беше много здравословен спокоен живот, съсредоточен върху ученето и спорта – разказва Делфин. – Не ни позволяваха да излизаме много, защото всичко беше свързано с упорита работа. Винаги сме виждали баща ни да работи здраво, както и дядо ми. Той ходеше в офиса в събота сутрин – работеха заедно. А аз понякога отивах с тях.“
Арно е роден в семейството на строителен предприемач в Рубе, Северна Франция. Родителите му се женят в същата година, когато Кристиан Диор представя своята дебютна колекция, по-известна като „Нова външност“ (1947), а три години по-късно дядо му предава управлението на бизнеса на сина си, бащата на Бернар.

Баща и дъщеря на LVMH Prize през 2019 г.
Фотография / Bertrand Rindoff Petroff, Getty Images
Арно е на 26, когато се ражда Делфин. Тогава е женен за първата си съпруга Ан Дюаврин, също от Северна Франция. Делфин добре си спомня гардероба на майка си в Рубе: „Стилът ѝ беше 70-арски: с дълги поли и ботуши, малко в стил Celine.“
Делфин и по-малкият ѝ брат Антоан са възпитани по много строги правила. Макар че като всички братя и сестри двамата с Антоан често се карали, от Делфин се очаквало да дава пример като най-голяма. Делф, както я наричат, е ученолюбиво дете с интерес към математиката и икономиката (известно е, че баща им помагал тъкмо с тези предмети у дома). Всъщност тя винаги е толкова възпитана, че Антоан не можел да повярва, когато на 16 я хванал да пуши цигара през прозореца.
С усмивка си спомня за трите години в Ню Рошел, Ню Йорк, докато баща ѝ се опитва да създаде американски клон на семейния бизнес с недвижими имоти. „Учех във френско-американско училище, така че едната половина от часовете бяха на френски, а другата – на английски. В американското училище бях по-малко натоварена и се забавлявах.“ Семейството се връща във Франция, когато 10-годишната Делфин вече напълно владее английски език.
DIOR В КРЪВТА
По това време баща ѝ прави голямата стъпка. Купува компания, която включва Dior. „Той винаги е изпитвал особена привързаност към нея – казва Делфин. – Още в началото имаше цел да превърне Dior в най-желаната марка в света заедно с Vuitton!“ По това време компанията, собственик на Dior, е в несъстоятелност. Делфин казва, че брандът е имал само пет магазина. Сега те са 245. Арно веднага връща Dior на прословутия адрес „Монтен“ 30, където започва всичко. „Бях поразена – спомня си тя. – За едно малко момиче да отиде в Dior и да види всички тези рокли, чанти, шапки… Кара те да мечтаеш.“

С малкия си брат Антоан в Париж през 2011
Фотография / Getty Images
Това първо посещение в Dior е началото на дългогодишна традиция. Арно започва да води децата си в магазините всяка събота, което продължава да прави с Делфин и до днес. „Няколко пъти тази година бяхме в Азия – казва тя. – Прекарваме една седмица в обикаляне на огромен брой магазини.“ При последната им обиколка минават през 250 магазина в пет града. „Изминавахме средно по 15 000 крачки, бяхме накрак по 16 часа на ден при 35-градусова жега. Той никога не спира. Такъв е, откакто се помня – отдаден на работата си.“
Когато е на 15, родителите ѝ се развеждат и Арно се жени за канадската пианистка Елен Мерсие. (Арно също свири на класическо пиано, както и децата му, макар Делфин да твърди, че няма артистичен талант.) Арно и Мерсие имат трима синове: Александър, Фредерик и Жан. Последните двама са учили литература при бъдещата първа дама Брижит Макрон, която е добра приятелка на Делфин.
На 17-годишна възраст Арно-младша продава парфюми на Dior, а след това учи в Лондонското училище по икономика и в бизнес училище в Лил. Първата си чанта Louis Vuitton получава на 18 години. Въпреки че работи в McKinsey за няколко години след завършването си, тя винаги е била обвързана със семейната фирма.
Първата длъжност на Делфин в LVMH след дипломирането ѝ е при Джон Галиано през 2000 г. Тя е на 25. Галиано тогава е творчески директор на Dior, но също така работи и по своя лейбъл в стара фабрика за кукли в 11-и район. По онова време дизайнерът и младата Арно преразглеждат естетическата идентичност на марката и Делфин помага на Галиано да намери графични дизайнери, производители и доставчици. Много бързо, спомня си Галиано, тя разбрала какво търси той: „Честно казано, тя просто събра правилните хора.“
ПЪРВИЯТ БРАК И ПЪРВИЯТ ТРУС
През 2005 г. Делфин се омъжва за Алесандро Ганча, винен магнат, а Галиано ѝ създава приказна сватбена рокля, чиято изработка отнема около 1300 часа. Когато Галиано е уволнен от Dior през 2011 г. след антисемитските си изказвания, Делфин все още не е начело на марката. „Бях в стаята, когато асистентът на баща ми влезе и съобщи, че Джон е арестуван. Думите, които той е използвал, не бяха приемливи,“ казва тя по-скоро с тъга, отколкото с гняв.

49-годишната дъщеря на Бернар Арно из улиците на Манхатън
Фотография / Vogue
Година по-рано Делфин започва да се среща с настоящия си партньор Ксавие Нийл. Понякога наричан френския Стив Джобс, той е технологичен милиардер, основал телекомуникационната компания, стояща зад френския доставчик на интернет услуги Free, и съсобственик на Le Monde. Ако Делфин е повлияна от баща си, то сега възгледите ѝ за живота се променят заради Нийл – бизнесмен, който не се е родил богат и е нещо като герой във Франция благодарение на мащабните си жестове в подкрепа на нови таланти. Напуснал училище на 19, той печели първия си милион на 24-годишна възраст по един колоритен и типично френски начин: измисля сексчат услуга за Minitel, предшественика на интернет във Франция.
Двамата имат две деца – Елиса на 11 години и Джоузеф – на 7 (Нийл има и двама по-големи синове от предишна връзка). Майчинството променя перспективата на Делфин: „Всичко става относително,“ казва тя. Но не и твърдостта и професионализмът, с които планира да преведе кораба на Dior и през най-бурните морета.