Ако обичате мицеларната вода, има голяма вероятност да харесате и еквивалента й при грижите за косата. Пригответе се за смяна на играта. Мицеларният шампоан почиства, без да „съблича” косъма
Не всички супергерои носят наметало, но първата мицеларна вода в света Sensibio H2O на Bioderma завинаги промени бюти индустрията, настанявайки се трайно в ежедневието и в сърцата на милиони жени. Друго революционно откритие е на път да повтори успеха й. Не, не става дума за бомбастичното обещание на L’Oreal Paris след 30 години да победи косопада, побеляването и пърхота. А за разработката на принципно нови средства. Полемиката за ефективността на ко-уошинга (от Conditioner Only Washing), или миене на косата с балсам, формира специфична ниша с такива продукти като детоксикираща пяна или оцет, ексфолиант за скалп… Изгря и звездата на мицеларния шампоан. Вярно е, че не обещава чудеса от храброст, но… Любопитни ли сте да научите повече? „Като магнит мицелите притеглят замърсяванията.” С подобно изречение започва прессъобщението на всяка почистваща вода. Откъде идва странното име? Принципът на действие на загадъчните частици в новия представител на семейството? Разликата между мицеларния шампоан и дълбоко почистващия? Има ли ограничения при употреба? Вижте отговорите на интересуващите ви въпроси.
Приятно ми е, мицел
За начало първо се запознайте. В превод от латински mica означава частица. Едва ли може да я видите, но когато са много, те образуват двойни микроскопични молекули с хидрофилни главички и хидрофобни опашки. Първите обичат вода, вторите – мазнини. Без да се впускаме в подробности, само ще споменем, че когато опашките попаднат във вода, те се прегрупират, образувайки своеобразни сфери или мицели. По подобие на абсорбента те привличат замърсявания, себум и следи от стилизиращи продукти, улавят ги и после ги разтварят във вътрешността си. Най-хубаво е, че се изплакват бързо заедно с „боклука”. Именно на необичайната форма на мицелите се дължи почистващият ефект.
Кое наложи създаването на мицеларния шампоан?
Защитата от токсини и негативното влияние на околната среда. И още красотата на косата и здравето на скалпа. Новата категория шампоани е замислена като средство за ежедневното им почистване. Ако сте наясно с технологията, не е нужно да ви убеждаваме дълго. Ако сте новаци, мислете за мицеларния шампоан като за демакиант за коса. Той е тук, за да спаси деня ви. Близкото родство с мицеларната вода за премахване на грим определено се набива на очи. Разбира се, аналогията не е съвсем точна, защото ако след почистване на лицето с мицеларна вода измиването не е задължително, никой не е отменял изплакването на мицеларния шампоан.
Принципът на действие? Плюсове и минуси?
Замествайки обичайните (и агресивни) повърхностно-активни вещества (ПАВ) в шампоана, мицелите помагат на косата да остане възможно най-чиста, при това деликатно, тоест без да я лишават от защитния хидролипиден филм. Така че няма голям шанс да чуете любимото на мнозина скърцане от чистота. Добрите почистващи свойства на мицеларния шампоан позволяват да го нанесете веднъж и това в повечето случаи е достатъчно. Освен икономията на време друг несъмнен плюс е липсата на силикони, парабени, сулфати, минерални масла и изкуствени оцветители. Единственият „минус” на мицеларния шампоан е, че не образува гъста и пухкава пяна. Това е напълно нормално, тъй като обикновено измиващата основа е растителна. Ако все пак сте викнали с балончетата, „разбийте” гела предварително с вода в дланите.
Може ли мицеларният шампоан да замени дълбоко почистващия?
И още как. Шампоанът за дълбоко почистване все още е доста агресивен към косата. След него мнозина се оплакват от сухота и чупливост. Да не говорим, че съдържащите се сулфати увреждат кутикула на косъма. В резултат цветът на боята по-бързо се измива. При мицеларния шампоан сферите „работят“ само върху повърхността на косъма, без да проникват в структурата му. При това pH-то му е почти неутрално, което до известна степен решава проблемите. Златна среда е дълбоко почистващият мицеларен шампоан. Например Clean Maniac на Redken с антиоксиданти и UV филтър и Purifying Micellar на Nivea с екстракт от маточина. Bumble and bumble избра малко по-различен път. Наличието на мицеларна вода в детокс пяната за скалп Bb. Scalp Detox е основателна причина да замести шампоана при къса коса. Avon ирае ва банк. Без аналог на пазара, Advance Techniques изпълнява едновременно ролята на шампоан, балсам и грижа.
Вярно е, че не премахва влагата, но и не добавя нищо. Мит или истина?
Мит. И тук, както в повечето области на бюти индустрията, на ход е персонализацията. Всичко зависи от типа коса и характеристиките й. Малинов оцет в Pure Color Micellar на Nivea запечатва цветните пигменти в косъма. Обогатен с пребиотичен комплекс с естествени захари и 5 етерични масла (лимон, портокал, розмарин, лайка, лавандула), Aromachologie Gentle&Balance на L’Occitane възстановява екосистемата на скалпа и поддържа естествените нива на влага, трансформирайки косата и изпълвайки я със сила. Пречистващият ефект на Anti-Pollution Detox на Yves Rocher се дължи на екстракт от семена на моринга, а активиращият микроциркулацията – на сок от биоагаве.
В какви случаи мицеларният шампоан работи? И в какви – не?
Той е манна небесна за феновете на активния начин на живот и фитнеса, чиято коса бързо се омазнява. Препоръчва се още при фина (леката текстура не утежнява косъма) и за запазване цвета на боядисаната. Мицеларният шампоан не е подходящ при чувствителен или много сух скалп (внимание: сухата коса и сухата кожа на главата не са синоними), тъй като може да предизвика дразнене или повишено лющене. Както и при плътна, гъста и къдрава коса. Важно е да помните, че се замърсяват предимно скалпът и корените на косата и именно те се третират. За почистване на дължината може да използвате пяната, която се образува при изплакване.