Кеворк Мардиросян и Лий Филипс – пиеса за цигулка и пиано

В обич и хармония двамата виртуозни инструменталисти свирят по световните сцени, обучават студенти и съжителстват в идиличен дом в Южна Калифорния, свързани от любовта си към музиката, Черно море и розите 

Проф. Кеворк Мардиросян преподава в едно от най-престижните музикални учебни заведения в САЩ – Jacobs School of Music – Indiana University, Блумингтън. Дипломира се в Националната музикална академия „Панчо Владигеров“ при проф. Антон Хаджиатанасов и проф. Владимир Аврамов. По-късно е специализант на Артур Гримо Grumiaux в Брюксел и на Ифра Нийман в Лондон, където среща Лий Филипс, с когото и работи, и живее до ден днешен, от 2013-а в законен граждански брак..

Цигуларят Кеворк Мардиросян е бил концертмайстор на Пловдивската филхармония, след което заминава за Европа и развива солова кариера с турнета в Англия, Уелс, Италия и Русия, сред които и дебют в Карнеги хол. Бил е концертмайстор на Симфоничния оркестър в Батън Руж, след което е поканен да преподава първо в Университета на Арканзас, след това в музикалния департамент на Университета на щата Луизиана в Батън Руж.

„За мен Америка си остава работно място и макар че половината ми живот е минал там, когато се върна в България, ми става все по-мило. Човек си спомня за хубавите млади години, за лудориите.

Работата ми е да преподавам, но годишно имам и двайсетина концерта – камерна музика, рецитали, майсторски класове. За мен превръщането на новите таланти в професионалисти от висока класа е задача номер едно. Проф. Ифра Нийман ме накара да мисля, като видя произведението. Той казваше: „Това е като прекрасен пуловер, който трябва да разнищиш, да го направиш обратно на конец и след това да го оплетеш отново с това, което си видял в пуловера, но с твоя характер и с твоите думи.“

Говорим с виртуозния цигулар в началото на 2021 година за любовта и музиката. Той е в новата си къща в Южна Калифорния, обградена с рози, палми, езеро с чапли, патици и пеликани, и се наслаждава на заснежената планина в далечината, както и на семейния живот, който споделя със своя любим Лий Филипс – дългогодишен партньор и на сцената, а както се оказва и в университета. Лий е пианист, също виртуоз инструменталист.

Откога сте заедно с Лий? Как се влюби в него? С Лий сме заедно 36 години. От 14 февруари 1985-а. И двамата учихме музика в Лондон. Аз с Ифра Нийман, той с Джон Огдон. Случайно се срещнахме, за да свирим заедно, и след 2-3 седмици репетиции и свирене на сонати от Шуберт и Брамс си признахме чувствата един към друг. Беше невероятно трудно да решим как да осъществим бъдещето си. От професионална гледна точка спечелихме няколко награди по камерна музика и получихме ангажименти за следващите 2-3 години. Но той трябваше да се върне в САЩ, а аз в България и почти не виждахме реално бъдеще заедно. След 6 месеца болезнено чакане ми разрешиха да замина за САЩ с договор за преподаване в Луизиана. И от декември 1986 сме заедно досега.

Не ви ли липсват деца? Децата са нашите студенти вече 30 години, откакто и двамата започнахме да преподаваме. Ако всичко беше „разрешено“, преди доста години сигурно щяхме да сме отгледали и наши собствени. Вече има няколко възможности да продължиш рода си. Но сега нашите кученца  са децата ни. Отгледахме шест.

Разкажи ни какъв човек и музикант е Лий Филипс и с какво те плени, та си с него в по-голямата част от живота си? Лий е зодия Стрелец като мен. Нашите репетиции в началото бяха истинска битка за доминация. Ако не бяхме близки като двойка, сигурно нямаше да продължим заедно в музиката. Но връзката ни донесе желанието да функционираме заедно и успяхме да намерим общ път на база опит и познание един за друг като музиканти. Лий е безкрайно чувствителен и вярва в това, което вижда в една творба. За да се съгласуваме добре, се научихме да споделяме вижданията си и да постигаме резултат, който и двамата обичаме.

Лесно ли си партнирате с Лий Филипс на сцената? Той е пианист, а ти цигулар. Предимно камерна музика ли свирите, или солирате заедно и с оркестри? Още от първото ни изпълнение в Guildhall school in London знаехме, че чувстваме и мислим като един. Просто Лий е невероятен в партнирането. Както с мен, така и с всички други големи и малки артисти.

Какво поддържа дългата ви връзка и тръпката? За нас здравата връзка е в споделянето на всичко. От сутрешното кафе до концертния живот и всички студенти, за които се тревожим и се грижим като за наши собствени деца. Това всъщност е нашето семейство.

Преди седем години узаконихте любовта си с граждански брак. Да! Радвам се, че имахме тази възможност. Знам, че много хора могат да го приемат. Мисля, че в целият свят е необходимо да се даде възможност на всеки индивид да обича, да съществува и да се реализира по начин, по който природата го е създала.

В Америка приема ли се вече по-либерално това, както в много страни от Европа? Само се надявам бъдещето на всекиго да осъществи копнежите му. Хората навсякъде са еднакви. Скрупули и предразсъдъци са заучено поведение.

Как изразяваш любовта си чрез музика? Не мога да разделя любовта от музиката, както и музиката в любовта. Те са едно цяло!

Имаш ли си любими композитори, любима музика? Като дете се вълнувах от Чайковски, но с възпитанието, разбирането и реализирането на толкова много композитори знам, че обичам всеки, до когото съм имал щастието да се докосна.

С какво се занимаваш в свободното си от музика време?  С градинарство. Отглеждаме предимно рози. Имаме 70 вида.

В кой град и щат на Америка живеете основно? В Блумингтън, Индиана, а  през зимата сме в Ранчо Мираж, в Южна Калифорния, на юг от Лос Анджелис.

Имате ли много приятели? Идват ли ви на гости? Много, но броени също. Безкрайно добри и интересни колеги, но най ни е добре, когато имаме 12- часови партита с двата ни класа, с техните приятели и домашни.

Какво в спомените ти те дърпа към Пловдив? Пловдив е моят любим град. Както и на Лий. Черно море е любимо и на двамата. Лий е работил много с български деца и е идвал толкова често в България, че доста свободно говори и български.

Как изкарахте тежката за всички ни 2020-а? Годината беше безкрайна. Да съществуваш нормално през период на пандемия, е невъзможно. Но се научаваш да имаш здрава гърбина и да виждаш стари грешки по-добре отпреди.

Кога ще те видим отново в България? Надявам се следващото лято – 2021-ва. И с пожелание за любов, музика и без пандемии на всички познати и непознати читатели.

Spread the love
More from Вида Пиронкова
Галерия „Българи“ представя италианско изкуство от 19-21. век
Изложбата „Италианско изкуство XIX-XXI век“ в Галерия „Българи“ включва 30 творби от...
Read More
0 replies on “Кеворк Мардиросян и Лий Филипс – пиеса за цигулка и пиано”