Отпий чаша любов

В древни времена хората са вярвали, че предметите заключват частица от душата на своя собственик. Улавят емоциите му, страховете, любовта, дори аромата му… Затова и изборът на всяка вещ в живота винаги е правен старателно – с внимание и съобразяване с десетки правила.

Днес все по-рядко се замисляме за значението на предметите около нас. Купуваме ги,  без да търсим себе си в тях. Заменяме ги лесно с нови, масово произведени по калъп. Модерни и съвършени. Губим някогашната магия да притежаваме вещи с душа. Само за нас.

И точно когато вярваме, че всичко е просто пазаруване и консумиране, се появяват хора като дизайнера Екатерина Лашова. Творци, които събуждат предметите и им дават частица от сърцето си. Изпод техните ръце чашите и чиниите не са вече вещи на бита. Те стават важни моменти от деня и пазят скъпи спомени.

Началото

Преди да даде сърцето си на керамиката, Екатерина има друга голяма любов – танците. Ходи на уроци и дори мечтае някой ден да е професионална танцьорка. Посещава кръжок в Двореца на пионерите, но се налага да се откаже, защото родителите й са прекалено заети, за да я водят. Затова пък нейно приятелче съседче е записано на рисуване и за да не скучае, тя решава да посещава заедно с него занятията. Толкова се увлича от изобразителното изкуство, че след няколко години кандидатства в Националната гимназия за приложни изкуства в София. Рисуването става не просто занимание за свободното време, а път в живота. Дори съдба, ако може да се вярва на случайностите, които следват Екатерина…

Следващият избор, в който провидението се намесва, е на специалност в Художествената академия. Когато става време за кандидатстване, Екатерина и съучениците й взимат брошурата на университета и на шега със затворени очи си набелязват какво да учат. На нея й се пада специалност „Керамика” – доста екстравагантно и на пръв поглед неособено прагматично решение. Тя обаче вярва в знаците и за разлика от съучениците си избира да ги следва. Кандидатства, учи две години в Аакадемията, а след това заминава за Брюксел. Надеждата й е, че така по-лесно ще я приемат да специализира в Париж, каквато е голямата й мечта. Е, не я реализира веднага, а след чак нови 2 години, прекарани в белгийската столица. Наградата след тях е Париж – града на любовта, вдъхновението, красотата… Там се запознава с работата с порцелана – една суровина, която никак не е типична за нашите ширини, тъй като няма местни находища за добива й.

„Хората не подозират колко трудна е тази материя и през колко етапи трябва да премине един предмет, за да се получи красивият финален резултат”, разказва дизайнерката.

Чаши със сърце

Специализацията в Париж я учи на много от тънкостите, които след това ще й потрябват в първото собствено ателие. То отваря врати през 2006 година, когато Екатерина се завръща в София и се колебае в какво да съсредоточи усилията си на дизайнер. Избира да работи над красиви чаши от порцелан – нейната запазена марка и до днес. Впоследствие развива своя каталог с продукти и добавя кокетни захарници, чинии, купи и детайли, подходящи за маса.

„Преди колекционирах чаши и ми се стори, че е добра идея да предложа такива с мой дизайн. Когато първоначално ги правех, не вярвах, че интересът към тях ще продължи толкова дълго. В момента се занимавам основно с артистичните серии, а екипът ми – с  останалите. Опитваме се постоянно да измисляме нови модели, затова имаме 6 колекции годишно – за Св. Валентин, романтична, великденска, лятна, зимна и коледна”, разказва Екатерина.

В началото трудности не липсват. Много от колегите й бързат да я обезкуражат, че няма бъдеще за работата й. Изтъкват неопровержими аргументи – ръчната изработка е лукс и прави продуктите скъпи. Автентичността и тяхната оригиналност са достъпни само за познавачи. А у нас тепърва се изгражда култура към hand made произведенията. Рискът обаче си струва.

Spread the love
More from Надя Костова
Винаги ще има хора, търсещи аромата на мастило върху хартията
Книжарници Orange представиха мобилното приложение Orange Gifts – надежден помощник в избора...
Read More
0 replies on “Отпий чаша любов”