Папата на гастрономията

Въплъщение на изисканата френска кулинария, Пол Бокюз беше легенда. В наследство остави на света своята nouvelle cuisine и супата с „шапка” от тесто, кръстена на  един президент

Текст Косара Ангелова

Любимец на държавници, крале и милионери и пример за всички съвременни готвачи, Пол Бокюз беше кулинарна легенда. Почитателите му, обзети от религиозен плам, го наричаха Папата на гастрономията. Ястията му радваха небцето, прелъстяваха окото, гъделичкаха въображението и изпращаха почитателите на добрата храна в рая.

През 1989 г. съставителите на справочника „Мишлен“  обявиха Пол Бокюз за Готвач на века. Пристъпвайки в новото столетие, той продължи да носи тази титла с гордост. До последния си дъх учеше нови техники и се грижеше за своето любимо дете – Bocuse d’Or („Златният Бокюз“), най-престижния конкурс за професионални готвачи в света.

Когато мосю Бокюз издъхна на 91 години в края на януари, президентът Еманюел Макрон го нарече „въплъщение на френската кухня“ и, покрусен от смъртта му, се просълзи. Освен емоционална реакцията му беше искрена. Може би защото френската държава и френската кулинария са свързани от столетия, а местните закони (вероятно) се раждат над чинии с димяща лучена супа. 

Президентската вечеря

Един от най-популярните готвачи на поствоенната епоха, Пол Бокюз поставя основите на nouvelle cuisine, т.е. на новата френска кухня. В края на 60-те и началото на 70-те години той модернизира класическото готвене, като акцентира върху свежите продукти, налага леките сосове, които не променят вкуса на съставките, развива необичайни ароматни комбинации и здравословни техники.

Сред кулинарните шедьоври на Бокюз е една знаменита супа – пилешкият бульон с трюфели и фоа гра (тлъст черен дроб от угоена гъска или патица, смятан за част от културното и гастрономическото наследство на Франция – бел.ред). Ястието се приготвя в отделни купички, покрити с тесто, и се запича във фурната. За първи път е сервирано през 1975 г. на тогавашния президент Валери Жискар Д’Eстен. Оттогава носи неговите инициали (V.G.E) и често присъства на масата в Елисейския дворец.  

Специфичния си почерк Пол Бокюз оставя върху десетки плата. Сред тях е костурът, пълнен с мус от омар и печен в тесто с изрисувани отгоре перки и люспи. По-смелите обожават и неговото пиле с трюфели, сварено в пикочния мехур на прасе. Всички тези специалитети французинът предлага в легендарния си ресторант L’Auberge du Pont de Collonges, носител на три звезди „Мишлен”.

Кой бие камбаната

Освен майстор от висока класа Пол Бокюз е енергична  ходеща автореклама. Присъствието му в медиите е не просто неизменно, а и леко досадно. „Независимо колко си популярен, трябва да биеш барабана. Въпреки че Господ е достатъчно известен, свещеникът удря камбаната всяка сутрин, нали?“, казва той в типичния си експресивен стил пред списание „Пийпъл“.

Безспорният кулинарен талант на Бокюз и уменията му да се представя в отлична светлина го превръщат в лице на френската кухня и в родината му, и по света. През 70-те години майстор-готвачът се появява на кориците на The New York Times Magazine и на Newsweek. Империята му се разраства в посока Швейцария, САЩ и Япония. Пол създава и собствено кулинарно училище в Екули, близо до Лион.

Spread the love
Tags from the story
Written By
More from DIVA
Номерът на корейката
Тайните на източната хубост През последните десетилетия наблюдаваме повишен интерес към всичко,...
Read More
0 replies on “Папата на гастрономията”