Пит Хайн Ейк – красотата на изхвърлените материали

Пит Хайн Ейк получи една от трите награди на Madrid Design Festival 2024

„Ако всички около вас правят много специални неща, а вие сте нормални, това ви прави специални”, казва нидерландският дизайнер Пит Хайн Ейк. Срещаме се с него на последното издание на Madrid Design Festival, където получава една от трите награди за 2024 г.

За дипломния си проект от Академията за промишлен дизайн в Айндховен през 1990 г. 23-годишният тогава нидерландски дизайнер Пит Хайн Ейк събира дървени отпадъци и създава Classic Cupboard in Scrapwood. Този шкаф поставя основите на характерния му стил, като и до днес остава едно от най-емблематичните творения в неговото портфолио. Ейк остава верен и на желанието си да използва прости материали и трезв дизайн в тогавашната епоха на разкош и съвършенство. Произведенията му най-често излъчват сурова, сякаш недовършена естетика. „Всичко започва с материалите, виждам дървени отпадъци и ги намирам за красиви. Сега вече е нормално да не се разхищават материали, но когато аз започвах, не беше така“, казва днес дизайнерът.

Възхвала на обикновеното

Той започва нестандартното си пътешествие, воден от страстта си към устойчивостта и изобретателността. От 90-те години на миналия век Пит Хайн Ейк става известен с новаторския си подход към дизайна. Философията му се върти около възхвала на обикновеното, превръщайки забравени материали в изящни творения с функционалност и естетическа привлекателност. Приема несъвършенствата като неделима част от красотата и се стреми към автентичност. Настоява, че разказаните от възстановените материали истории всъщност са много по-истински и интересни.

Вляво: Класическият шкаф от дървени отпадъци, превърнал се в емблема на нидерландския дизайнер; По средата: Стол от дървен скрап; Вдясно: Газена лампа

Именно заради неговия „непоколебим ангажимент към устойчивостта и майсторството, с които вдъхновява цяло поколение да преосмисли конвенционалните практики и да открие красотата в изхвърлените материали и предмети“, Пит Хайн Ейк получи една от трите награди на последното издание на Madrid Design Festival Awards 2024. „Повечето дизайнери се опитват да правят нови неща, аз се опитвам максимално да оптимизирам всичко съществуващо около мен. Ако всички около вас правят много специални неща, а вие сте нормални, това ви прави специални“, казва дизайнерът, чиято кариера се е превърнала в световен еталон за устойчив и съзнателен дизайн.

Апартаментът „Нощна стража“

Нощ в музея

През 1992 г. Пит Хайн Ейк основава собствено дизайнерско студио, а през 2010-а се премества в бивша фабрика на Philips в Айндховен. Портфолиото на компанията обхваща от мебели и осветление до архитектурни проекти и цялостни интериори. Той си сътрудничи с различни марки и дизайнери, а работата му е излагана в музеи и галерии по целия свят.

Стая за срещи в хотела

В първия ден на Седмицата на холандския дизайн през октомври 2021 г. ателието му за първи път отваря врати за всички. Идеята на екипа е да създаде физическо пространство, в което във възможно най-широк смисъл да покажат това, което създават. Появяват се магазин, шоурум, галерия, ресторант и пространство за срещи и събития. Всичко се върти около работилницата като „туптящо сърце в средата на сграда“, бликаща от дизайн, изкуство и култура. „Отворените врати“ се приемат толкова добре, че все повече хора отблизо и дори отдалеч започват да ги посещават. После идва и хотел Piet Hein Eek с 13 стаи на втория етаж на сградата, в който възнамеряват най-вече да създадат „добро усещане по най-естествения начин“, както и „топлина и сигурност“. Всички детайли и мебели са изработени от неговия екип занаятчии в работилницата на приземния етаж.

Всяка стая е с напълно уникален дизайн

Ресторантът е интегриран във фоайето и е част от Стаята на чудесата (Wonder Room). В нея буквално прелива от произведения на изкуството, антикварни предмети и дизайн. Френските врати отвеждат до просторен рууфтоп, пълен със зеленина, сянка и подслон. Част от Стаята на чудесата е и любопитният апартамент „Нощна стража“ (The Night Watch).

Хотелът с 13 стаи на втория етаж на сградата в Айндховен

На кон в Дордон

Доста по-различно и потапящо сред смайваща природа изживяване предлагат ваканционните къщи Le Moulin и Le Four. Разположени са в региона Дордон във Франция, на хълмовета на Зеления Перигор в имението Château de Mavaleix. Мястото се намира на около един час път с кола от град Лимож. Двете семейни къщи се наемат както заедно, така и поотделно, като споделят голяма градина. Разходки сред известната с чистотата и подредеността френска провинция, посещения на замъци, на прочутите местни фермерски пазари или разходки на кон са само част от предлаганите удоволствия.

Spread the love
More from Ивайло Харалампиев
Паралелните приказни реалности на испанския фотограф Еухенио Рекуенко
Смятан днес за един от водещите световни (не само) модни фотографи, испанецът...
Read More
0 replies on “Пит Хайн Ейк – красотата на изхвърлените материали”