Роберто Кавали – кралят на излишъка

Arnaldo Magnani/Liaison

Аз копирам Бога, той е най-великият дизайнер, казваше единственият хетеросексуален мъж в голямата мода

Когато преди 10 години на световния пазар излиза едно различно творение на Роберто Кавали (автобиографията му „Само аз“), прочутият дизайнер изтъква: „Успях да излъжа всички. Винаги съм бил невероятен актьор. Вече може да ме опознаете. Концертът свърши. Сега съм на сцената, за да ви се представя в истинската си светлина.“

Финалните акорди тогава още не са изсвирени. Тон за следващото действие в опус магнума дава моделът Сандра Нилсън, с която през същата тази 2014-а се впускат в любовна авантюра. Музиката гръмва, когато през 2022-ра Сандра ражда сина им Джорджо. Кавали е на 82 – болен и донякъде смирен. Но той до последно презира смъртта. И най-категоричният знак е това негово шесто бащинство.

Джорджо, най-малкият му син, ще познава татко си само от снимки, филми, архивни дефилета, възторжени разкази, еуфорични спомени… Огромното наследство от 500 милиона, което малкият ще раздели с батковците и каките си Томазо, Кристина, Роберт, Рашел и Даниеле, вероятно ще изличи тъгата по неосъщественото общуване. Джорджо обаче никога няма да вдъхне интелектуалната наслада от библейските отношения между родителя и чедото му. Също като баща си. Може би Кавали затваря особен цивилизационен цикъл – той е едва на четири, когато нацисти убиват баща му Джорджо, минен инженер и слънчев човек. Именно на него е кръстен невръстният притежател на легендарната фамилия.         

Флоренция тече в кръвта на Роберто Кавали. Дядо му е художник импресионист – Джузепе Роси, чиито творби са във фонда на световноизвестната галерия „Уфици“. Майка му – Марчела Роси, шие най-изящните костюми на дамите от хайлайфа в града на Леонардо да Винчи и Микеланджело. След като със сестра му дни наред напразно гледат към вратата – някои от съседите успяват да се спасят от германските куршуми, Роберто отказва да приеме, че баща им е мъртъв, и съответно отказва да говори. Чак на десет идва на себе си, но заеква. Адски затворен е, но хване ли молива или четката, става ясно, че е изключително талантлив. Влиза с лекота в Академията за изкуства на Флоренция, но никак не държи на дипломата и още като студент започва да продава ескизите си и създава собствена компания, която произвежда тишърти, джинси и аксесоари.

В началото на 70-те Кавали изобретява и патентова техниката „печат върху кожа“ и открива първия си бутик в Сен Тропе. „Лимбо“ се казва това неописуемо артистично пространство, което жъне огромен успех. Само след година го канят да представи авторски модели в Палацо пити във Флоренция, където дефилират „Мисони“, „Крициа“, „Фенди“, „Базиле“.

Кавали знае, че най-важна е средата, в която правиш крачките, благословени от Бога. Но не обича да моли за помощ, защото после трябва да плаща с лихвите на помагачите. Неговите ревюта вдигат първите малки революции през 70-те и 80-те, изпълнени с фантазии и ярки цветове. Модата му е огледално непредсказуема като самия него, отразявайки челичния му характер, неконтролируем темперамент и артистична налудничавост. Секси рокли с анималистични принтове и скъпоценни камъни върху прокъсани джинси шестват по червените килими с  десетилетия. „Бог е най-добрият дизайнер в света, копирам само него“, не се колебае маестрото, единственият хетеросексуален мъж във вселената на голямата мода. „Всички жени обичат да бъдат секси и аз искам да им помогна, защото понякога се страхуват и дори не смеят да си помислят, че една рокля може да промени живота им.“

На червения килим с Виктория Бекъм, облечена в негов тоалет
Фотография / Toni Anne Barson/WireImage

Сред първите прокламаторки на тази философия, материализирана в страхотни дрехи, е Брижит Бардо. Следват Кейт Мос, Жизел Бюндхен, Шарън Стоун, Дженифър Лопес, Шерил Коул. Кавали обича силните диви като Шарън Стоун, която искрено оценява значението на това да бъде облечена от него. Той понякога подхвърля, че с удоволствие обгрижва дамите от киното, но певиците все пак умеят да изявяват повече индивидуалност. Макар че понякога ги иронизира, подразнен от консуматорството им. Иначе е ларж – често ги кани на обиколки из Средиземно море с изумителната си яхта. И не спира да работи.

„Дори когато съм напълно уморен, се чувствам отговорен към моите фенове. Те очакват от мен, а и модата е част от ДНК-то ми. Без него не бих могъл да съществувам. Надявам се да откривам нещо ново, ново, ново. През цялото време, което ми остава.“

Колекциите му – бански костюми, бельо, парфюми, часовници, очила, аксесоари, женски, мъжки и детски облекла, се продават в 45 държави. Цар е на „златния шев“ – буквално вмъква метална нишка, за да облагороди обикновените тъкани. Затова се хвали, че понякога е рокаджия, а друг път – цар Мидас, тъй като всичко превръща в злато, следвайки традицията на Флоренция в епохата на Ренесанса.

В мемоарите си споделя, че всеки път  прави мода като за последно. Иска да втрещява и мисли, че втори път няма да има. Голямото му щастие е, че прави каквото иска – позволява си тотална свобода на въображението. Именно в някой подобен момент се ражда крилатата му фраза „Излишеството е успех“. Но колкото по-нагоре се качва, толкова по-отчетливо вижда, че всичко се променя брутално, че мечтите изчезват, че новото време налага вълчи икономически закони, а той мечтае за старото, в което хората си помагат. „Даваха си съвети и ако нещо не вървеше както трябва, всички се спускаха да те утешават“, споделя Кавали. За него най-важни са идеите, а не маркетинговите трикове. Дори не иска да повярва, че творчеството ще се превърне в механика, управлявана от „хитрост и коварство“.

Мачо за 500 милиона 

С Ева Мария на младини
Фотография / Ron Galella, Ltd./Ron Galella Collection via Getty Images

Той винаги е с подчертан тен – по-рано от слънцето над Флоренция, по-късно от лъчите на Средиземноморието, може би и от солариума, но винаги много мачовско-италиански. Първата му съпруга е Силванела Джанони. С нея са заедно от юноши. Живеят четири години, преди да се оженят и да останат под един покрив десетилетие, от което бонус са две деца – Томазо и Кристина.  

Кавали приема да бъде жури на конкурса за красота „Мис Вселена“ в Доминикана. Там остава безмълвен пред прелестите на „Мис Австрия“ Ева Мария Дюрингер. Тя казва „да“ през 1980 година и бързо влиза в ролята на муза и основен съавтор, като той дори я удостоява с титлата „креативен директор“. 30 години и три деца по-късно – Робърт, Рашел и Даниеле, приказката става черно-бяла. Кавали губи ума си по друга Мис – шведката Сандра Нилсън. Тогава е прехвърлил 70, макар че изглежда много по-млад. Двамата сякаш не забелязват разликата във възрастта. Тя е преуспяващ модел, печели всевъзможни награди – от „Мис Сирена“ през „Мис ЕС“ до „Мис Световен бикини“ и „Мис Хавай“. През 2006-а е избрана за най-красивата жена на Швеция. После сваля гарда, ставайки плеймейтка на месеца в Playboy. Кавали е толкова прехласнат по нея, че през 2015-а й подарява остров Стора Рулинген в Швеция за обикновената за него сума от 2 милиона евро. Защото за него радостта от живота е най-великото приключение. Ключът му към вселенските простори е думата „любов“. „Ако обичаш, да е с цялото си сърце, със стомаха, с мозъка си“, не се колебае той. Убеден е, че смърт няма – тя е само спирка от безкрайното пътешествие из вечността. Затова винаги поддържа имиджа на хулиган и интелектуалец, на сдържан и настъпателен, на верен и страстен, груб и нежен… Така го описват приятелите. Обожава Ганди и Че Гевара. Мрази да бъде порядъчен, но също така недолюбва невъзпитаните и необразованите, та дори да са от аристокрацията на Европа. Умее да прощава.

Фенове събират фасове от цигарите му

С момичетата от Spice Girls, които обожават да носят дрехите му
Фотография / Venturelli/WireImage

Когато се появява на концерт на „Спайс гърлс“, целият стадион става на крака, за да го аплодира. Той е първият дизайнер в историята, който оглавява традиционния парад в Деня на Колумб като гранд маршал в кабриолета Alfa Romeo Spider в обкръжението на 20 супермодели. С тази чест са удостоени още само Лучано Павароти, Франк Синатра, София Лорен и Франко Дзефирели.

Кавали е абсолютно разкрепостен в отношенията си в гилдията – през 2007-а пуска копродукция с шведските масовици от H&M. Феновете, които чакат на километрични опашки пред бутика на Пето авеню в Ню Йорк, събират фасовете от цигарите му. Скандалджията новатор, който патентова не само новата техника на принтовете, но и вездесъщия пачуърк, е още художник и фотограф. Обожава животните – собственик е на немски овчарки, акули и десетки екзотични пернати. Всичко в огромната му къща в Милано носи аромата на Флоренция. Там е и портретът от парчета счупени чинии, произведение на Джулиан Шнабел. Кафенето му Just Cavalli е в една от прочутите кули на Милано. Клубът му във Флоренция е в църква от XIX век. Барът му в Дубай е авангардно-екстравагантен. 

Синовете на дизайнера Робърт и Даниеле от бившата му жена Ева Мария Дюрингер
Фотография / Carlo Bressan/Anadolu via Getty Images

За да не му е скучно, след като се пенсионира, Кавали периодично вдига скандали. Обвинява Майкъл Корс в перманентно плагиатство, нарича модела блогър Киара Ферани „фалшива машина за пари“, заклеймявайки нейна снимка по бельо. Срещу него има и съдебно дело, заведено от графити художници от Северна Калифорния, които го обвиняват, че използва прийомите им в наслагването на спрей и нарушава авторските им права. Техни колеги пък настояват, че Кавали ловко манипулира едва забележимо променени изображения от произведенията им. Искат той да блокира колекцията си, а те да получат обезщетения за щетите. Кавали просто е от големия бял капиталистически свят, който се сблъсква с аутсайдерите на улицата. Но неправомерно жонглира и с религиозна емблема, която означава мир и чистота в името на Бог. При това тя е на училище, в което всички са потресени от оскверняването. А когато асистентите му татуират въпросното лого върху модели, за да изобразят ухапванията на змията от изгубения рай като предчувствие за смъртни грехове, цялата акция е окончателно дискредитирана. На всичкото отгоре учениците са заподозрени, че са статисти в рекламната кампания на Кавали.

Но той просто пренебрегва вярванията на другите. Неговата серия от плажни модели, изобразяващи индуистки богини, е свалена от витрините на универсалния магазин Harrods в Лондон, след като индуска правозащитна организация подава жалба.

Дизайнерът с приятелката си Сандра Нилсън по време на кинофестивала в Кан и на официална вечеря
Фотография / Getty Images

Авария с газ спасява живота му

В книгата си „Просто аз“ Кавали надъхва за онова уж обикновено и винаги трудно щастие, което е в очите на другите, във възможността да гледаш как се разтварят първите цветове на прасковите, в смеха, идващ от сърцето, и в сълзите, родени в душата. „Щастлив съм, че съм се родил на този свят и дори, че ще умра, когато дойде моят час“, изповядва се той.

Преди десетилетия обаче се опитва да излъже съдбата. В момент, в който дори мъж като него не може да удържи напора на емоциите, поглъща мощна доза приспивателни с бутилка уиски и пуска газовата печка. Но не се събужда в рая, а от виковете на икономката си, която го предупреждава, че газта е изключена по цялата им улица заради авария. Точно Кавали!

Spread the love
Tags from the story
More from Албена Атанасова
Милена Атанасова: „Получих частица дух от Маккуин и Лагерфелд“
Модата е поетичен език, който разказва истории и вдъхновява отношения, без да...
Read More
0 replies on “Роберто Кавали – кралят на излишъка”