Телевизионна водеща, медиен магнат, актриса, продуцент, филантроп. Попкултурна икона, по-популярна от Елвис и Супермен. Жена, която се ползва с толкова голямо доверие, че само една нейна дума създава и съсипва бизнеси. Това е тя – Опра Уинфри, въплъщение на американската мечта.
Невероятната ѝ история звучи като приказка за бедно чернокожо момиче, което успява да се изкачи от социалното дъно до върха на комерсиалния успех и да се превърне в първата афроамериканска жена милиардер и една от най-богатите и влиятелни жени в САЩ, пък и в целия свят. Какъв е пътят й до това признание?
Детство в мизерия
Опра Уинфри се ражда на 29 януари 1954 г. в градче с трудно произносимото полско име Косцюшко (Косиаско на английски), щата Мисисипи. В кръщелното си свидетелство е записана със също така трудно произносимото библейско име Орпа, което по-късно сменя за благозвучие с Опра.
Животът не започва никак добре за малката Опра. Тя е плод на тийнейджърска авантюра и родителите ѝ, които така и не се женят, нямат нито желание, нито възможност да се грижат за нея. Биологичният ѝ баща е миньор, а по време на раждането ѝ служи в армията. Майка ѝ пък заминава за Милуоки да си търси работа като прислужница и Опра е оставена за отглеждане на баба си, която не пести наказанията и боя с пръчка.
Двете живеят в свинеферма в ужасяваща бедност. В ранното си детство момичето дори не знае какво са обувки. Роклята е лукс, който получава едва когато тръгва на училище. Дотогава носи дрехи, ушити от чували за картофи. Расте в изолация без телевизия и каквито и да било забавления, а единствените ѝ приятели са животните и книгите. В интервюта по-късно Опра признава, че на строгостта на баба си дължи своя силен характер и светогледа си, както и умението да чете и да пише още преди да е навършила 3 години.
Когато е на 6, Опра отива да живее в Милуоки заедно с майка си и своите полубрат и полусестра. Животът ѝ обаче не се променя към добро. На 9 е изнасилена от 19-годишния си братовчед. И това не е единственият случай, в който е сексуално малтретирана – към братовчеда се присъединяват семеен приятел, чичо ѝ, приятелят на майка ѝ. Момичето не казва на никого, защото насилниците го заплашват. На 13 години не издържа повече, краде пари и бяга от вкъщи. На 14 ражда момче (вероятно от чичо си), което малко след това умира.
Бащата на Опра е този, който слага край на кошмара и я спасява. Той я прибира при себе си и новото си семейство в Нашвил. Животът на момичето се преобръща и започва да прилича на нормален – с грижовен любящ родител, който лекува раните ѝ, възвръща вярата ѝ в себе си и в хората и я насърчава да учи. Върнън Уинфри много държи на образованието, а на умната му и талантлива дъщеря не ѝ трябва много време, за да блесне в училище. Успехите идват един след друг, а спечелено състезание по публична реч ѝ осигурява стипендия за Държавния университет в Тенеси. Изглежда че американската мечта е започнала да се сбъдва.
Време е за телевизия
През първата година в университета Опра Уинфри печели конкурсите за красота Чернокожа мис Тенеси и Чернокожа мис Нашвил. Малко по-късно от местния телевизионен канал CBS ѝ предлагат работа като асистентка на водещия на новините. По това време тя е само на 19.
Година по-късно Опра вече сама води новините, първата афроамериканска жена на такава позиция – в началото на 70-те години това звучи почти немислимо. По ирония на съдбата обаче точно качествата, които са в основата на успеха ѝ – емпатия, съпричастност и способност да вниква в историите на другите, я правят неподходяща за новините, недостатъчно хладнокръвна и дистанцирана. След 9 месеца е уволнена, но пътят ѝ вече е начертан.
През 1976 г. Уинфри започва работа в Балтимор като репортер и ководещ на новините в WJZ-TV. Остава на тази позиция 2 години, след което ѝ предлагат да води токшоуто People Are Talking. Изненадващо за всички тази чернокожа жена е приета много сърдечно от зрителите и рейтингът на шоуто скача. „Когато приключи първото предаване, си помислих, че това е, което трябва да правя. Беше лесно като дишането“, припомня си по-късно тя.
През 1984 г., след 6 години работа в WJZ-TV, 29-годишната тогава Опра Уинфри е поканена в Чикаго да води половинчасовото сутрешно токшоу AM Chicago по телевизия WLS-TV. По онова време предаването е на едно от последните места по рейтинг, а на всичкото отгоре се излъчва едновременно с най-популярното тогава шоу на Фил Донахю. Опра се тревожи как ще я възприемат зрителите и дали ще успее да грабне вниманието им – непозната чернокожа жена срещу утвърден и обичан водещ. Оказва се, че страховете ѝ са напразни. Едва месец по-късно AM Chicago е най-рейтинговото шоу в Чикаго. През 1986-а се преименува на The Oprah Winfrey Show и започва да се излъчва в национален ефир, а Опра се превръща в телевизионна икона и най-добра приятелка на американските домакини. Тайната на нейния успех е умението ѝ да дава трибуна на хора от всякакви социални прослойки, стилове на живот и сексуална ориентация, да ги изслушва, да вниква в историите им и да ги показва на света, без да се опитва да ги променя.
През 1993 г. Уинфри вече е най-високоплатеният телевизионен водещ, а шоуто ѝ се излъчва по 198 канала в САЩ (99% от съществуващите в страната) и 64 чуждестранни, включително в държави като Япония, Норвегия, Саудитска Арабия, Нова Зеландия и Нидерландия.
The Oprah Winfrey Show се излъчва до 2011 г. и за тези 27 години през студиото са минали безброй политици, бизнесмени, спортисти и шоузвезди. Бил Клинтън, Джордж Буш, Барак Обама, Майкъл Джексън, Марк Зукърбърг, Бил Гейтс, Ричард Брансън, Арнолд Шварценегер, Ръсел Кроу, Ал Пачино, Майкъл Джордан са само малка част от тях.