Кое налага промяна в рутината ни при смяна на сезоните? Отговорът е очевиден – променят се климатичните условия, а кожата е най-големият човешки орган и първата защитна линия на тялото от вредни влияния. Поддържането на здрава кожна бариера изисква не само целогодишна грижа, но и адаптиране към променящите се условия на околната среда. От високи температури, прекомерно излагане на слънце и охлаждане с климатици влизаме в сезон на ниски температури, висока влажност, вятър навън и сух въздух от отоплението вкъщи. По-ниските температури увеличават склонността на кожата към сухота и дехидратация, а неблагоприятните метеорологични условия като вятър и дъжд може да доведат до дразнене, зачервяване и възпаление. Затова експертите предлагат набор от спасителни мерки за гладък преход между сезоните и за гладка кожа.

Фотография / iStock
Хидратирайте отвътре и отвън
Есенното време е непредсказуемо. Едно е сигурно – в края на лятото кожата има нужда от хидратация. Сухият въздух намалява нивата на влага. Това пък води до компенсаторно свръхпроизводство на себум, а резултатът е ясен – запушени пори, пъпки и несъвършенства. Затова пийте повече вода, инвестирайте в овлажнител за въздух и използвайте хидратиращи серуми и кремове, за предпочитане със задържащи влагата съставки като хиалуронова киселина и глицерин.

Изберете по-богат крем
През лятото по-малкото е повече, когато става дума за крем. Тогава посягаме към хидратанти с по-леки формули, които позволяват на кожата да диша. През есента обаче е добре да използваме по-гъсти и богати кремове, които освен хидратация осигуряват и защитна бариера между кожата и околната среда. В състава им обикновено влизат емолиенти (вещества, които омекотяват кожата и подобряват бариерната ѝ функция – масла като сквалан и масло от ший, липиди, серамиди, мастни киселини и др.) и оклузиви (вещества, които образуват филм и „запечатват“ влагата – по-тежки масла като кокосово и какаово, вазелин, ланолин, восък и др.).

Фотография / iStock
Не забравяйте слънцезащитата
Да, през есента и зимата все още се нуждаете от слънцезащита и е добре да нанасяте продукт с UV филтър всеки път, когато сте навън. Дори когато е ветровито и дъждовно, слънчевите лъчи проникват през облаците и се отразяват от водата, което може да доведе до увреждане на кожата и преждевременно стареене.
По-кротко с ексфолиацията
Химическите пилинги като алфа хидрокси киселини (AHA) и бета хидрокси киселини (BHA) имат чудодеен ефект, но може да раздразнят и да причинят свръхчувствителност, възпаления и зачервяване на кожата, която и бездруго е стресирана от смяната на сезоните. Затова през есента забравете за силните химически пилинги и други интензивни съставки и се фокусирайте върху хидратация и защита. Може да използвате скраб с фини частици веднъж седмично.

Фотография / iStock
Устните също искат грижа
Един от първите симптоми при смяната на сезоните са сухите напукани устни. Превенцията е най-доброто лечение, така че се погрижете за тях навреме. Носете балсам за устни в чантата си и нанасяйте няколко пъти на ден, за да предотвратите изсушаването и разраняването. Много от балсамите не само хидратират, но съдържат и оклузивни вещества, задържащи влагата. За пълно съвършенство потърсете такива с UV защита.
Лосионът за тяло е задължителен
Нерядко в бюти рутината се фокусираме върху лицето и забравяме за тялото. А не бива. Когато топлите дни се превърнат в хладни есенни, е време да си припомним за лосиона за тяло. Нанасяйте обилно веднага след излизане от банята, докато кожата още е леко мокра. Това ще запечата влагата и ще ви предпази от сухи ръце, лакти, колене и крака.
Внимателно с почистването
Добрият почистващ продукт трябва да премахне замърсяванията, излишния себум, дори мъртвите кожни клетки. През студените месеци обаче не бихме искали да отмием цялото естествено омазняване, тъй като то задържа влагата в кожата. Ако след измиване усещате лицето си сухо и опънато, значи е време да смените продукта с друг, по-мек и хидратиращ. Избягвайте тези, които образуват пяна, вместо това потърсете кремообразна или маслена формула.

Фотография / iStock
Да! на маслата
За лятото маслото е прекалено мазно и тежко, може да запуши порите и да накара кожата ви да лъщи неприятно. През есента обаче е добре да го включите в рутината си за възстановяване на влажността и кожния баланс. Идеални са маслата от шипка, бяла ливадина, облепиха и сквалан. Те са богати на антиоксиданти и противовъзпалителни вещества.
Избягвайте дразнещите съставки
Хората с чувствителна кожа често се оплакват от екземи и раздразнения при прехода между лято и есен. Може да предотвратите тези неприятни състояния, избягвайки продукти с много силни, предизвикващи раздразнения съставки. Това включва парфюми, алкохол, силни киселини, сулфати и етерични масла. Избирайте медицинска козметика без аромат, а ако ползвате нов продукт, първо го тествайте на ръката си за алергични реакции.