Ако не сте чували името на Емилия Тончева, обърнете внимание на музикалният ѝ дебют. Завършила Академията по драма в Пекин, Емилия участва във филми, постановки и танцови пърформанси. А този месец прави дебют и като музикант. Той е в колаборация с композитора и музикален продуцент Кърт Колев.
Освен в Китай тя завършва танцов театър в Нов български университет, което дава тласък на творчеството ѝ, комбиниращо различни жанрове и изразни средства.
В музикалния си дебют тя и Кърт Колев изследват както обсебващите емоции, така и границата между идеализираните представи и реалността във влюбването. Освен авторските текстове и алтернативна поп музика, която напомня на хитовете на 2000-те години в съвременен прочит, общата работа на Емилия и Кърт ражда псевдонима Данай (Danai), в който изпълнителката припознава себе си, за да даде глас на най-съкровените си истории. Интригуващ и проницателен поглед към посланието се разкрива чрез трите авторски сингъла в дебютното ЕР – “Парниково цвете”, “На хартия” и “Навън”, в които преживяно и мечтано се преплитат в едно неделимо цяло.
Режисьорът, който умело и нестандартно облича видеореализацията в късометражен филм, е талантливият хореограф и режисьор Коста Каракашян. Заедно с оператора Иван Цуцуманов и продуцента Тодор Бърганов вдъхват живот на историите на Данай на знаково място, а именно парк-галерия “Оригиналите” на световнопризнатия български скулптор Павел Койчев, край село Осиковица. Там е експонирано почти цялото творчество на скулптора, включващо над 50 скулптурни модела, създадени между 1967 г. и 2014 г. Тук е и къщата-скулптура “Градежът”, която играе ключова роля в късометражния филм със силно присъствие и сюрреалистично усещане.
Отношението на Данай към актьорското майсторство, танца и музиката се преплитат в лентата, където хореографията също е на преден план в един завладядащ музикален проект за жаждата по недостижимото съвършенство.