Какво е face taping и струва ли си да си го причиним?

Чували ли сте за face taping? И аз не бях, докато не попаднах на видеа на жени, облепващи лицата си с лепенка в строго определени геометрични конфигурации. Странната процедура, напомняща езотеричен ритуал, се оказа хит в социалните мрежи, а прилагащите я се кълняха, че премахва бръчките. Дали това наистина е така, или е поредното чудо за три дни? Крие ли процедурата рискове за здравето, или може да се пробва поне от любопитство? Отговорите не са еднозначни.

Face taping – що е то

Представете си следната сцена: приготвяте се за лягане, измили сте зъбите си, нанесли сте на лицето серум и крем… момент, не забравихте ли нещо? Според топкозметичката Гуендалина Дженари, работеща със звезди като Ан Хатауей и Роузи Хънтингтън-Уайтли – да, определено. Облепването на лицето е начин да имате гладка кожа без бръчки, заявява Дженари и добавя, че самата тя го практикува от известно време, за да се отърве от назолабиалните гънки и линиите по челото.

Тейпинг методът всъщност е изобретен още през 70-те години от д-р Кензо Касе, японски хиропрактик и кинезиолог, и се използва за подпомагане на мускулите на тялото след нараняване и за облекчаване на болката – в някои случаи увеличава мускулните контракции, в други – намалява мускулната стимулация и отпуска зоната, освен това подобрява и притока на кръв.

„За лицето работи по абсолютно същия начин – казва Дженари. – Кожата е директно прикрепена към мускулите на лицето и когато лепенката се използва по правилния начин, тя повдига кожата и позволява на хранителните вещества и кислорода да преминават свободно под нея, като намалява подпухналостта и омекотява линиите. Също така помага на мускулите да се отпуснат и тъй като през нощта лимфната система работи по-усилено, ще се събудите с по-изпъната и гладка кожа.“

Как действа

Първо да уточня, че не става дума за техниката, при която кожата на лицето се опъва назад с помощта на лепенки, свързани с конец, който се скрива в косата – метод, използван от много звезди за моментен лифтинг за конкретно събитие или фотосесия. При тейпинг лицето се облепва по посока на мускулните влакна и лепенките действат през нощта. Докато спим (особено ако е настрани или по корем), притискаме лицето си или правим несъзнателни гримаси, които в дългосрочен план водят до появата на бръчки. Идеята е, че ако фиксираме мускулите така, че да останат в покой през 1/3 от денонощието, може да предотвратим появата им и да изгладим съществуващите фини линии.

„Методът е особено добър за тези, които спят на една страна“, казва Дженари. Доста дерматолози обаче не споделят възторга ѝ. Да, на сутринта има видим резултат, но той е временен, освен това методът не действа върху по-дълбоките бръчки. Така че освен ако не се прежалите да спите с лепенки до края на живота си и да се радвате на резултат ден за ден, по-добре да заложите на лазерна терапия, химически пилинг или процедури за стимулиране на синтеза на колаген.

Има ли странични ефекти

Дерматолозите предупреждават за потенциални неприятни странични ефекти на тейпинга. На първо място – лепилото може да раздразни по-чувствителната кожа, още повече че се прилага на места, където тя е по-тънка, под очите например. Самото залепване и отлепване физически може да увреди кожната бариера, да доведе до сухота и с течение на времето да влоши външния вид на кожата. На всичкото отгоре, ако лепенката се остави прекалено дълго, нейният оклузивен характер може да причини запушване на порите и акне от натрупването на пот и себум.

Към противопоказанията за прилагане на метода спадат алергия, розацея, всякакви кожни обриви, инфекции, акне, изпъкнали бенки, заболявания на лимфната система. Не бива да се прилага след пилинг, а след ботокс – минимум 14 дни по-късно.

Как се прилага

Ако все пак решите да се прежалите и да проверите лично ефекта на тейпинг метода (признавам, аз не бих издържала), има някои неща, за които трябва да внимавате. Първо, използвайте само предназначени за тази цел лепенки – може да се намерят и в България. В никакъв случай не слагайте левкопласт или, не дай си, Боже, тиксо.

Потърсете в мрежата видеа и диаграми за начина на залепване, има и специални курсове. Основното е да поставите лепенката така, че да следва лимфната система и мускулната структура. Някои ключови зони са върху назолабиалните гънки, външните ъгли на очите, около скулите и от двете страни на челото. Много е важно да не разтягате лепенката, тъй като това може да стресира мускулите и да причини повече щети, отколкото ползи. Важно е също, преди да започнете, да тествате с малко парче лепенка на някоя част от тялото (най-добре на китката) дали не сте алергични към лепилото.

И накрая – с лепенки или без, не забравяйте редовно да почиствате, да хидратирате и да подхранвате кожата си. Чудодейни методи няма, но в дългосрочен план постоянството винаги се отплаща.

Spread the love
Tags from the story
,
More from Дона Делова
Още да, вече не
На една от седмичните оперативки в редакцията обсъждаме известна българска актриса, красива...
Read More
0 replies on “Какво е face taping и струва ли си да си го причиним?”