Култовият роман на Джон Кенеди Тул излезе в ново издание тъкмо навреме, за да ни донесе здравословна доза смях
Сюжетът следва по петите Игнациус Райли – 30-годишен, добре закръглен любител на хотдога от Ню Орлиънс, с магистърска степен по средновековна история. Той живее с властната си майка и ненавижда останалия свят, защото смята, че е загубил изконните ценности на геометрията и теологията. Един следобед обладаният от манията за месианство Райли се озовава в центъра на града и докато майка му е на доктор заради артрита си, той се забърква с полицията. След последвалата суматоха майката катастрофира със стария им плимът и за да ѝ помогне да плати щетите за злополуката, Игнациус трябва да извърши най-върховната обида към себе си – да си намери работа. Брониран със средновековна философия и измъчван от капризната си стомашна клапа, той се носи из Америка от 60-те години и предизвиква смях на талази у читателите.
През 90-те години романът пикареска „Сговор на глупци“ беше като парола сред книжарите на площад „Славейков“. Чуеха ли заглавието, те се подсмихваха и искаха за нея баснословни суми. Според редакторката на новото издание Боряна Даракчиева особеното очарование на „Сговора“ за българските читатели идва от усещането за неподправено бунтарство в една уж пренаситена с бунтарство епоха, „защото той е въплъщение на свободата да се смееш наистина над всичко, и най-вече над себе си“.
Джон Кенеди Тул пише романа през 60-те години на миналия век, докато отбива военната си служба. Не доживява обаче да вкуси от успеха му. След дълги и неуспешни опити да намери издател изпада в депресия. Започва да злоупотребява с алкохол и медикаменти, страда от главоболие, параноя, халюцинира. Напуска работата си на преподавател в колеж и семейството си и тръгва на пътешествие. На 32 години слага край на живота си, останал неразбран от сговора на глупците. Твърди се, че е оставил предсмъртно писмо, което майка му е унищожила. И може би, изпитвайки някакво чувство за вина, тя се преборва шедьовърът на сина ѝ да види бял свят през 1980-а. Така години след смъртта на своя автор книгата е издадена за първи път, а през 1981 г. журито на наградите „Пулицър“ прави изключение от правилата си и удостоява посмъртно Джон Кенеди Тул с отличието.
Оттогава насам за читателите остава удоволствието от добрата литература и предупреждението, че „яви ли се на света истински гений, ще го познаете по туй, че глупците всинца са в сговор против него“. С тази фраза на Джонатан Суифт е започнал историята си Джон Тул.
Книгата му, станала любима на младежите у нас през 90-те години, радва новото поколение читатели в добре познатия великолепен превод на Вениамин Младенов и с корица, дело на Емил Марков.