Истински детектив
Голямото комерсиално чудовище – телевизията, обаче донесе на зажаднелия зрител най-доброто представяне на Махершала Али за тази година. Не защото искаме да умаловажим останалите му роли, а защото третият сезон на „Истински детектив” разгръща потенциала на Махершала Али като многопластов и многолик актьор, който играе в три времеви линии, и всичкото това зрителят може да се наслади в цели 8 часа.
„Истински детектив 3” гради бавен, монотонен разказ за най-лошото в природата на човека – способността му да убива деца.
Но нека първо разкажем малко повече за историята на сериала…
Ник Пизолато, млад сценарист и писател от Ню Орлиънс, пише първия сезон на „Истински детектив” година след като е приключил със сценарната си работа по американската адаптация на датския сериал „Убийството”. Още с първи сезон стилът, в който Пизолато предпочита да разказва своите истории, добива форма. Той харесва мрачен модерен ноар с елементи на психотрилър и обича да разтяга историята във времето и пространството, да гъделичка сетивата на зрителя и да дава максимално поле за изява на актьорите. Така през 2014-а се появява първият сезон на „Истински детектив”, а Уди Харелсън и Матю Макконъхи, които играят главните роли, са в топформа. Така се появява една от най-качествените криминални поредици за последните години.
Вторият сезон, който излиза само година след първия, е нещо като телевизионна катастрофа с размерите на голям влак. Някои твърдят, че е заради малкото време, което Пизолато е прекарал, пишейки сценария, други, че е заради ненужното натъпкване на много персонажи. Най-вероятно истината е някъде по средата, защото е безспорен факт, че вторият сезон е катастрофален.
Махершала Али и „Истински детектив”
„Истински детектив 3” стартира три години след финала на втория сезон. Абсолютно изпълняващ схемата си до момента, „Истински детектив 3” следва фабулата на антологията. Третият му сезон се заема със сложен случай, разгръщаш се на фона на планините на Арканзас през 80-те, 90-те и в наши дни. В рамките на осем епизода Махершала Али и Стивън Дорф, който му партнира тук, подреждат пред очите на зрителя пъзел, съставен от многолики парчета на неприятно престъпление.
В един летен ден на 1980 година Джули и Уил Пърсел излизат от дома си, за да играят наблизо. Баща им работи върху колата си, майка им пие някъде. Очевидно е, че Джули и Уил сами се грижат за себе си. Денят минава, идва нощта, но Джули и Уил така и не се прибират… Единият е намерен мъртъв, а другият изчезва безследно.
„Истински детектив 3” е ненатрапчив приятен пъзел, който се връща към корените на добрата телевизия и показва на зрители, че още го може. Затова помага и великолепният Махершала Али, който е строг господар и вестител на истината, търсач и основна движеща сила на сюжета. Той влиза под кожата на детектив Уейн Хайнс – студен и премерен представител на закона, който има една цел – да разбере какво се е случило. Али влиза в трите костюма и изиграва майсторски началото, апогея и падението на Уейн в трите времеви линии на сюжета, като придава на персонажа си органична плътност.
В началото на сериала подходът на Махершала Али към детектив Уейн Хайнс е като към новородено – бавен, внимателен и малко наивен. Това са той и неговият персонаж. Във втория времеви период на сериала Махершала е твърд и безскрупулен. Но в третия времеви период е моментът за абсолютно разгръщане на таланта на Махершала, тъй като героят чу не само е доста по-възрастен от актьора, но и наблюдаваме сложната връзка с децата му и битката с болестта на Алцхаймер – последиците от нея и отказа да приеме, че това му се случва.
Всичко това показва, че Махершала Али е истински диамант за всеки режисьор. Той е рядка черна перла на модерното кино. Суров и дори малко потаен, спокоен и бдителен, той бавно, но сигурно се превръща в едно от имената, които ще превземат Холивуд, както Христофор Колумб е превзел Америка. „Никога не се сравнявам с героите, които играя. Опитвам се да вляза в тях, да бъда отворен към онова, което те могат да предложат, и това, което мога да им донеса аз. А чак след това мога да им вдъхна живот.”
Шапки долу, Махершала Али!