Модулите на мода

Все по-актуалният номадски живот превърна модулните къщи във водеща тенденция. Международното интериорно изложение Casa Decor показа три варианта за домове, които се сглобяват и се декорират по желание на техните обитатели

През последните години модулните къщи са големите звезди в дизайна и сериозна алтернатива на традиционните жилища. Най-кратко казано, строителната система започва със създаването на модули във фабриката, които после се пренасят и се сглобяват на място, като това спестява време, разходи и въздействие върху околната среда. Този тип къщи улесняват преносимостта в един все по-номадски свят и насърчават индивидуалния дизайн, адаптиращ се към нуждите.

На последното издание на международното интериорно изложение Casa Decor в Мадрид видяхме три вида такива пространства. Изработени са от различни материали като бетон, алуминий и дърво, но всичките са с оптимална изолация и комфорт.

Дървената къща

Аналия Мая и Хулио Роблес, създатели на Woodmodulor, представиха „Къща на дървото“. Модулната система е изработена от 100 процента рециклируема дървесина от бор от област Галисия. Върху площ 21 кв. метра предлага многофункционален модул, както и такъв за баня и веранда. Дизайнът оптимизира метрите и отговаря на различните нужди през деня. „Гъвкавата“ къща е проектирана така, че да бъде почти автономна по отношение на нуждите от отопление и охлаждане благодарение на слънчевата енергия. Вследствие на чистото и прецизно сглобяване на място отпадъците от материали са на практика нулеви. Интериорът е решен с дървени облицовки в жизнерадостни тонове. В горната част на къщата, която е с наклонен покрив, е разположена зоната за спане с легло, до което се стига по дървена стълба. Зад най-големия модул се намира друг с напълно оборудвана и самостоятелна баня. Малката дървена веранда дава достъп до дневната зона. 

Навън по всяко време

Ракел Чаморо и Давид Алваро Марото разработват пространството “Xaza Outdoor, eлегантност на открито през цялата година“ с твърдото убеждение, че животът (почти) на открито не е само за лятото. Павилионът за почивка отваря вратите си при топло време и ги затваря през зимата, когато за топлината се грижи камината.

Структурата представлява биоклиматична пергола с два съединени модула, единият с регулируеми алуминиеви ламели, а другият с прибиращ се платнен покрив. Перголата се затваря с плъзгащи се врати. Цялото пространство е осветено от LED ленти. Мястото в тонове като теракота, синьо и бяло е предназначено за релакс и удоволствие. Изкуството и старинните предмети съжителстват чудесно с последните технологични иновации. Камината на биоетанол Gyrofocus разделя интериора на две, библиотека или музикална стая, както и дневна.

Градината представлява емоционална среда, стимулираща всичките пет сетива. Всичко въздейства: звукът на водата, миризмите на мента от вертикалната градина, вкусът и ароматите на ястията, приготвени в кухнята, приятното усещане от мебелите и прекрасните гледки, заобиколени от зеленина.

Басейнът се превръща в зона за релакс. Соларните модули отстъпват място на висока маса. Люлката Musola вдига удоволствието на друго ниво. Екстериорът е заобиколен от богата растителност със стрелиции и кактуси, както и голямо маслиново дърво, около което има монолитна пейка.

Стая до басейна

Пространството Pool Suite по проект на Луис Фабиано и Хавиер Караско от Cargo Interiores е вдъхновено от германския павилион, проектиран от Лудвиг Мис ван дер Рое за Международното изложение в Барселона през 1929 г. Оттам идват бруталистичните, модерни и геометрични линии.

Бетонната къща е съставена от два модула с площ 18 кв.м, свързани с пергола и прикрепени към басейна, към който е отворена дневната.

12-сантиметрови стоманобетонни стени разделят модула от верандата, образувайки Г-образна форма. Стените са изолирани с цел висока енергийна ефективност, а таваните може да бъдат облицовани – в този случай с дърво. Вторият модул представлява моделът Glamping. Разделен е на две: спалня и баня с глинена замазка. Модерната естетика идва и от материалите, строителната система, плоските покриви, декоративните елементи.

На гости на Висконти

Интериорният дизайнер Жан Порше е проектирал офиса Cabinet Visconti специално за Италианската търговска агенция (ITA), чрез която участват над двайсет водещи италиански марки.

Великият италиански оперен и филмов режисьор Лукино Висконти е вдъхновил аристократично пространство, излъчващо изтънчена, луксозна, цветна и много съвременна атмосфера. Убеден съм, че резултатът несъмнено би убедил Висконти, ако днес той обзавеждаше своя офис, с усмивка казва Жан Порше за D!VA.

Високоинтензивните лакове на Quide-Deva покриват дървения под. Жан Порше избира масата със заоблена основа от маслиново дърво и голям стъклен плот Uragano на Natuzzi Italia, от която са налични само 65 броя. Столът Venus, тапициран с тъкани Rubelli подобно на столовете Valle на Natuzzi Italia, е дело на Diemme. До работния кът е разположен скулптурният радиатор Milano от Tubes Radiatori – икона на дизайна, която революционизира концепцията за отопление.

Канцеларските материали са много важни за този офис. В днешно време писането на ръка се е превърнало в луксозно, много лично преживяване. Нека да го упражняваме върху кралски подложки като тези на фирмите Il Papiro – експерти в мраморната хартия, изработена с техники от XVII век, както и Tassotti, която прави своите изделия ръчно от 1957 г. насам, казва Жан Порше.

Върху масата Tempio на Natuzzi Italia почиват няколко вази, изваяни от мрамор от Kreoo. Креслата близнаци, проектирани от Жан Порше, са тапицирани с линията Tessuti d’Arredamento на Etro. Камината Sapienstone в центъра, изработена от фаянс, диктува атмосферата в кабинета. Златните закачалки са на Opinion Ciatti.

Зеленият диван Beverly и килимът Tierra са творения на Michele Bönan Interiors. На верандата има уютен кът за хранене, който може да се използва и като маса за срещи. Тъкан от Mariaflora на Filippo Uecher в топла теракота покрива цялата площ. Таванът е оформен в стила на известния италиански архитект от 50-те и 60-те години Ренцо Монджардино. Висящата лампа Khan от поликарбонат е по дизайн на Филип Старк за Kartell. Чиниите Secret Garden са от новата колекция Aquazzurra Casa.

Spread the love
More from Ивайло Харалампиев
Следвай новите известни
Според някои маркетингови прогнози ефективността на рекламните кампании с традиционни знаменитости през...
Read More
0 replies on “Модулите на мода”