В бивака, край огъня

Фотография Bivouac Kitchen

Храната, приготвена навън, винаги е най-вкусна

Те са Рая Радичкова и Александър Недялков. Ако разгледате блога им Bivouac Kitchen, посветен на къмпингуване и готвене на открито, две неща ще ви направят впечатление. Едното е, че снимките са абсолютно професионални и изпипани до съвършенство. Това не е случайно – извън къмпингуването Рая и Александър се занимават с телевизия и заснемане на рекламно и документално съдържание. Пак поради тази причина са свикнали да са зад кадър и това е второто интересно нещо при тях. Нетипично за инфлуенсъри, няма да видите техни снимки в блога. Предпочитат да са (почти) инкогнито, а фокусът на съдържанието да е върху природата и храната.

Повече от 10 години Рая и Александър работят в телевизионни формати. Опитът им в MasterChef и други кулинарни предавания ги вдъхновява да създадат собствено пространство, свързано с храна. И тъй като са запалени къмпингари, се насочват към една неразработена у нас ниша – готвенето на открито. Харесва им да адаптират класически рецепти към условията навън, които са далеч по-предизвикателни от тези в домашната кухня. Така снимането, храната и любовта към природата се обединяват в концепцията на Bivouac Kitchen.

Рая и Александър са почти инкогнито, фокусът на блога е върху природата и храната

На пръв поглед готвенето на открито може би изглежда лесно – мяташ кюфтетата на скарата и готово. Всъщност изобщо не е така и този процес има своите специфики и трудности. Предварителната подготовка е от първостепенна важност и трябва да имаш всичко необходимо като продукти и посуда, защото в дивото няма откъде да си ги набавиш. Трудността идва от липсвата на удобствата, които една домашна кухня може да предложи, като течаща вода например.

„Готвенето на огън понякога е непредсказуемо.“ – обяснява Александър – „Трябват ти сухи дърва, сухо място и търпение. С огъня по-често може да прегориш нещо, отколкото да не успееш да го сготвиш. Затова трябва да се внимава със силата на пламъка и жарта. И всъщност точно защото не е лесно, го прави накрая да е истинска наслада, наистина заслужена.“

„Кафето е основният двигател на всички приключения навън“

Споменахме кюфтета, но храната в Bivouac Kitchen съвсем не се изчерпва с тях. Факт е, че в полеви условия хората приготвят най-често кюфтета, пържоли и шишчета, защото е най-лесно. Но ако прекарваш по-дълго време на къмпинг, в един момент неминуемо ще искаш повече разнообразие. Това е и концепцията на блога – да адаптира класически рецепти към условията навън и освен идея, да предлага и начин това да се случи лесно. Минимум продукти, кратка подготовка и бързо готвене – това са трите условия, на които трябва да отговаря всяка рецепта.

Кое е задължителното оборудване за готвене на открито? „Никога не тръгваме без малък газов котлон и сета ни за кафе.“ – казва Александър – „Кафето е основният двигател на всички приключения навън. Също така винаги носим малки и големи термоси с вода, сет за говене на газ или чугунен съд (ако готвим на огън), базисни продукти в хладилната чанта, барбекю (нашето е бездимно огнище, което служи и за стопляне), маса, столове и спални чували. Палатката е на покрива на колата. Разбира се, винаги в колата има прибори, чаши и торби за боклук, които са биоразградими. Всичко е разпределено в 2-3 кутии, което е необходимо, за да има ред в багажника.“

Класически рецепти, адаптирани към полеви условия

Три години след началото в Bivouac Kitchen вече са се събрали доста рецепти и Рая и Александър решават да ги споделят и на хартия. Така в края на миналата година излиза книгата им „Бивак – Храната, приготвена навън, винаги е най-вкусна“. В нея освен 60 лесни, вкусни и разнообразни рецепти има и полезни съвети за къмпингуване и готвене на  открито. И всичко това – снимано на някои от най-красивите диви места в България. Истинско вдъхновение за авантюристите, които искат да опитат нещо ново.

Рая и Александър мечтаят да видят книгата си преведена на няколко езика

За финал питаме Рая и Александър с какво биха ни нахранили, ако им отидем на гости в бивака и отговорът е също така вдъхновяващ: „Зависи от сезона. През есента и зимата ще ви предложим топла гъбена супа, закуска с наденички и яйца или чили кон карне. Пролетта и лятото – бургери, гофрети със сладолед, паста или студени коктейли. Но едни от най-харесваните ни рецепти са десертът с банан, сиренето бри в тесто, и шишчетата със скариди и чоризо.“

Е, ние започваме да приготвяме раниците, а вие може да намерите рецептите за тези вкусотии на следващите страници.

Съвети за начинаещи къмпингари:

  1. Най-важното – пазете местата, които посещавате, не оставяйте следи след себе си, образовайте се добре относно паленето на огън в дивото.
  2. Не подценявайте условията и бъдете подготвени. Трябва винаги да имате вода, топли дрехи, заредени устройства и храна.
  3. Не се притеснявайте, че нямате всичко необходимо. С времето ще си попълните багажа и посудата, не е необходимо ходенето на къмпинг да се превръща в затрупване с вещи.
Spread the love
More from Дона Делова
Найджела Лоусън: Богиня в кухнята
Британската кулинарна звезда опровергава поне две клишета: че англичаните не разбират от...
Read More
0 replies on “В бивака, край огъня”