Елбетица и канатица за мощна защита

Майка и дъщеря – Бояна Илиева и Радина Росенова, интерпретират българските шевици в своето творчество

През 2023-та на Световния форум по интелектуална собственост в Женева, Швейцария, България е представена от Радина Росенова и майка ѝ Бояна Илиева, създателките на бранда „Род“. Те показват сет колие и обеци с древния български символ елем-бехт, наречен още елбетица, мощен символ за защита. Направили са и мъжка игла с велика канатица, съдържаща в себе си символи на семейство, род и народ.

Радина Росенова и Бояна Иванова, създателки на бранда „Род”

Красивите изделия са резултат на петгодишно проучване и извличане на автентични символи от везбената писменост. „Самите символи са божествен и вселенски език. А защо избрахме злато? Нашите деди са вярвали, че то има защитна функция. Доказано е, че златото е най-високо вибрационният благороден метал, вибрира на 28 000 херца. Среброто – на 23 000 херца. Човек в здраво състояние вибрира на 20 000 херца. Носейки злато, буквално вдигаме вибрацията си и се лекуваме. Нашите царе защо пиели от златни чаши, яли от златни и сребърни съдове… Стойността на златото е отвъд метала.

Знаем, че може да си зареждаме водата. Когато сложим и някой от символите ни върху златното бижу до тялото си, то зарежда и пренарежда цялата структура и решетка и лекува, без да го осъзнаваме. Тези символи създават торсионни полета, които се завихрят със скорост, по-голяма от тази на светлината. Така добавят стойност на този, който ги носи. Да стъпим точно на тази основа, бе нашата цел, а че всичко е вибрация, е доказал Никола Тесла. Нашите символи, които я създават със своята геометрия, комуникират с нас по този начин. Това е вселенски код, космически и божествен език“, разказва Радина с пламък и любов към символите на българските шевици.

Колие „Великата Богиня майка”

И добавя: „Българинът, когато се облече в носия, става друг човек. Два пъти имахме щастието да посетим фестивала в Жеравна, където хиляди хора са облечени в автентични народни носии. Това е българският дух. Непреходното.“

Радина и Бояна елегантно вплитат символите ни в дизайна на златни бижута, изработвани от екип златари. „Знаете ли, че НДК е под формата на елбетица (елем-бехт) от птичи поглед, което ни говори, че Людмила Живкова е познавала добре българските символи. В елбетицата има четири посоки, четири сезона, четирите елемента – огън, земя, вода и въздух. Специфичното е, че тя е единственият везбен български символ, който се сътворява елбетица в елбетицата. С кръстове се прави и става кръст в кръста, и т.н. Самото наричане пък е кодиране“, разказва Радина.

Елем-Бехт – символ за защита

Бояна Иванова, майката на Радина и създателка на бранда „Род“, продължава темата: „Всяка дума е наричане, а в шевиците е вплетена молитвата на българката. Тя казва: „Нека да е добро!“ Няма отрицание при нея. И затова е толкова силна енергията на носиите ни и на везбените ни символи. Хорото, бодовете на шевицата, сакралната геометрия, вплетена вътре.“

„Нека ви разкажа една история. Когато генерал Вазов отива в Лондон, знамената са свалени долу в знак на почест. („Свалете знамената! Минава генерал Вазов – победителят от Дойран!“ Тези думи на лорд Милн, който командва британските сили при Дойран през септември 1918 г. и губи сражението от войниците на ген. Владимир Вазов, ще останат завинаги в световната история – бел.ред.) Минава героят от Дойран, където 5000 души попиляват 50-хилядна английска армия… Защо? С какво са били облечени нашите войници? С шевиците на гърдите си за защита. Възрожденската униформа има един-единствен символ, който открихме след дълго ровене – древноегипетски анкх, символ на безсмъртието. Откъде накъде, при положение че имаме толкова богат фонд като багри, мотиви, символи…“, довършва Бояна. И за финал: „Сонометърът на Сент Ив Д’Алвейдър извлича звук от формата. Една от целите на бранда ни е един ден да можем да чуем какво пеят шевиците.“

„Дамската бижута сме избрали да бъдат кръгли, точно както пендарите, защото целим да създадем родово бижу. Да съхраним традицията на предаването на златната пендара, чиято стойност е много отвъд стойността на благородния метал. Кръгът е най-съвършената форма и той самият завихря енергии. В кръга сме сложили древни български символи и шевици. Колие, обеци и гривна под формата на велика канатица. Има и мъжка плочка, игла за вратовръзка с великата канатица, символа на семейство, род и народ. Това е и логото на нашия бранд. Символите на този етап са девет – за любов, за сродяване, за защита, канатица на живота и сътворението, младост, вечност, ятовата гласна, богинята майка.“

Сет „Хармония”

Всичко за Радина и Бояна започнало през 2019 г. И двете са живели в Кипър, майката 25, дъщерята 12 години. Радина е завършила Художествено училище в Пазарджик и специализира във филиал на „Гринуич“ в Кипър. След завръщането си в България завършва и специалност графичен дизайн. В Кипър тя прави авторска изложба с триизмерна космическа техника – впечатляващи абстракции, вдъхновени от Космоса и звездите. Министърът на регионалното развитие на Кипър я награждава със статуетка за специален принос към изкуството и културата на острова. Там Радина получава и покана да представлява Кипър на Световното изложение на художниците в Дубай – 2020. Деликатно отказва и се прибира в България. Очаква сънародниците ѝ да я приемат с отворени обятия, но… Все пак Фондация „Българска памет“ застава зад Радина и нейната картина „Българска магия“ е селектирана от германски куратори, работещи в Емирствата, за изложението. Избират картината ѝ в топ 10 от 1500 картини на художници от 40 държави. Това я кара, както и майка ѝ, категорично да се приберат в България.

„И се сътвори картинната колекция „Род“ – разказва Радина. – Това са платна, които отговарят на нашите 28 административни области. Всяко е с шевица от региона и е съчетано с културноисторическа или природна забележителност. Но моята абсолютна страст са шевиците – това ме пали.“

Най-дългата рисувана шевица – 25 метра, Радина и Бояна рисуват три месеца

Дъщеря и майка дебютират в Етнографския музей в София, а в Пловдив излагат в Стария град. В Народното събрание правят изложба през февруари 2023-та. Картинната колекция е изложена и в Брюксел в Berlaymont building по случай националния ни празник 3 март.

Правят две арт инсталации в Копривщица, ключово място за техния род – този на Георги Бенковски, изрисувани в шевици.

В Пазарджик последните им мащабни творби са в „Градините на света“ – четири огромни рамки, с които хората може да се снимат. Следващият общ проект на тандема Бояна и Радина е книгата с разкази „Жажда“, където текстовете са предхождани от стих и са на Бояна, а илюстрациите на Радина.

Spread the love
More from Вида Пиронкова
Мистерии в Смоличано
По живописен път, обрамчен от череши, полски цветя и зеленина, се изкачваме...
Read More
0 replies on “Елбетица и канатица за мощна защита”