Тревожността е породена от собствените ни мисли

Как да се грижим за мозъка си: Топ 5 съвета на д-р Сара Тейер

  1. Движете се! По какъвто начин предпочитате, но се движете. Установено е, че физическите упражнения са балсам за мозъка. Те ни помагат да предпазим психичното здраве, когнитивния упадък, да се регулираме по-добре емоционално, дори повишава когнитивните ни способности. Заедно с всички ползи, които ни носи на физическо ниво. За мен движението е задължително в ежедневието ми, затова практикувам йога всеки ден и ходя максимално пеша.
  1. (почерпан от личния ми опит и отчасти свързан с първа точка) Практикувайте йога, медитация или каквато и да е бавна и съзнателна практика. Йога се оказа моето спасение от тревожността. Ето защо днес съм и учител по йога. И от неврологията е видно, че практикуването на йога, цигун, медитация са чудесни техники, с които да регулираме добре нервната си система и да можем да мислим ясно, тъй като тялото и умът са взаимосвързани.
  2. Правете почивки през деня. Добре е да сме активни, това е част от нашата природа, проблемът възниква, когато сме активни през цялото време. Ето защо е толкова важно да намерим баланса между активността и спокойствието. Сега, когато имаме време да се отпуснем, първото, което правим, е да се закачим за екрана (мобилен телефон, Netflix и др.). Ако вместо това дори за няколко минути наистина не правим нищо и оставим ума си спокоен, мозъкът ще ни бъде много благодарен, като освен всичко друго и ще спим много по-добре.
  3. Обградете се с любимите си хора. В проучванията за щастието е установено, че фактор номер едно, който ни кара да се чувстваме по-спокойни и неврологично ни лекува изключително силно, е наличието на социална подкрепа. Чрез добрите социални взаимоотношения ние увеличаваме окситоцина, хормона на любовта и докосването. Това ни кара да се чувстваме много по-добре в ежедневието си, а страховете и тревогите ни изчезват.
  4. Каквото и да правите, каквото и решение да вземете, останете мотивирани по пътя, с ясно намерение къде искате да стигнете. Защо казвам това? Защото обикновено когато искаме нещо, като например „искам да ходя на фитнес всеки ден”, използваме предимно силата на волята, а тя е ограничена в мозъка. От друга страна, ако използваме мотивацията (тя е водена от допамина), тя ни дава много повече енергия, за да получим това, което искаме, без да се уморяваме толкова. Ако докато преследваме целта си, се наслаждаваме на всичко, което научаваме по пътя, в крайна сметка няма да се откажем.
Spread the love
More from Ивайло Харалампиев
„Новото“ сърце на Шампан
Ruinart, най-старата maison за шампанско, разкри продължила три години метаморфоза От почти...
Read More
0 replies on “Тревожността е породена от собствените ни мисли”