Този деликатен баланс между несъзнателното и злободневното, древното и актуалното, митологичното и социалното се оказва попадение в десетката. Дебютният миниалбум на Севдализа The Suspended Kid излиза през 2015 г. и веднага получава международно признание. По-късно същата година идва вторият – Children of Silk. Първия ѝ студиен албум от 2017 г. ISON е високо оценен от феновете и музикалните медии, а Севдализа еднозначно е определена като явление в съвременната поп музика.
В края на лятото излезе и дългоочакваният следващ албум – Shabrang. 15-те парчета в него са „пътуване към себеопознаването, себеобичането и откриването на покой сред хаоса в света“. Заглавието на албума идва от персийската митология: Шабранг Безад се нарича конят на героя Сияваш, символ на невинността. Думата shabrang няма точен превод от фарси, но би могла да се опише като „цветната палитра на нощта“. Тази палитра може да се види както в обложката на албума, така и във визуалното пресъздаване на песните от него. А фразата предава усешането за годините на физическа и емоционална турбуленция, преживяна от Севдализа след излизането на ISON, както и темите, които албумът засяга – депресия, безпокойство и несигурност.
„Shabrang е изображение на това, което става в душата ми. Нещо като да гледаш живота, който се случва пред теб, а не за теб – споделя певицата. – Този албум е любовно писмо до самата мен – моята собствена библия, която трябваше да напиша, за да повярвам отново в живота и в себе си.“
Коментирайки идеите, които стоят зад Shabrang, Севдализа казва, че те са илюстрация на противоречията, които има със самата себе си. „Копнея за връзка между всички хора, но се крия в безопасното си пространство. През голяма част от времето се усещам изолирана. Чувствам, че животът минава пред очите ми и аз съм само мълчалив наблюдател, но въпреки това не спирам да създавам музика. Тя ме приземява и ме издига, дава ми чувство за реалност. И също така ме изолира от грозните страни на живота, които предпочитам да не виждам. В убежището на музиката не се усещам осъждана или засрамвана. Мога да докосвам, без да бъда докосвана. Мога да обичам, без да бъда наранена.“
С една дума – Севдализа описва новия си албум като катарзис и гмуркане в дълбоките слоеве на душата, но въпреки това го определя като по-лесен за слушане и по-акустичен от ISON. Вярна на ексцентричността си, тя избра да го представи по нестандартен начин в условията на COVID-19 пандемията – отказа се от традиционното турне и направи един-единствен виртуален концерт, озаглавен Colors of the Night и излъчен от Кралския театър в Хага. Албумът е достъпен за стрийм в платформите Spotify и Apple Music, а за българските фенове остава надеждата в обозримо бъдеще да я видят отново на живо след концерта ѝ през 2018 г. в София.