Варненката „отговаря” за обзавеждането на самолети и яхти на президенти и милиардери, за тримачтова яхта по дизайн на Филип Старк
Клишето „от Варна до света“ е излишно, макар че по обясними причини родените край морето винаги са с няколко прилива напред. „Баща ми имаше силно желание да следвам американската мечта и да получа стабилно образование в Щатите. Още в ранна възраст ме изпрати на частни уроци по английски“, връща лентата Илияна Попова. Малко преди да завърши гимназия, с родителите ѝ избират швейцарския колеж César Ritz с кампус и в Кънектика – за бъдещи участници в индустрията на луксозния туризъм. Преподавателите там залагат на качеството в отношенията, независимо дали възпитаниците им ще бъдат служители в хотел или в банка. Учат ги на внимание към детайлите. Естествено, колежаните трябва да поддържат изрядна визия и да носят униформа. Практиката е най-важната в програмата особено за Илияна, която от другата страна на океана е сред малкото 18-годишни, които все още не са работили срещу заплата. „Опитът, който натрупах, беше безценен“, категорична е сега тя. С лекота овладява умението, наричано в ситито „социална комуникация“, което на чист български език се дешифрира като онова домашно възпитание, благодарение на което разговаряш еднакво любезно и уважително както с портиерите, така и с най-големите шефове. Освен че се адаптира бързо, Илияна се труди с отдаденост, с достойнство и без сервилност. Първият ѝ стаж е в петзвездния резорт The Breakers в Палм Бийч, Флорида. Вторият – в „Шератон“ в Ню Орлиънс. Започва там през юли, а през август удря ураганът „Катрина“. Тя е толкова концентрирана в графика, че няма време да следи новините. Вижда падналите палми по централната улица, на която се намира престижният билдинг, но не подозира, че това е само увертюрата към бедствието. Дори разтревоженото обаждане на майка ѝ не може да я изтръгне от маратона. Докато най-накрая токът спира, картите за достъп се деактивират, асансьорите са блокирани, а Илияна и колегите ѝ тичат неуморно по 30-те етажа, за да осигурят ключове на гостите. „Катрина“ ги връхлита и започва евакуация. Тя има съвсем малко багаж извън униформите, дрехите за фитнес и лаптопа. Евакуират ги за седмица в „Шератон“ в Далас, преди да организира трансфера в „Шератон“, Бостън.
След четири години в Америка Илияна избира да продължи в университета на Монако. Харесва ѝ да бъде сред интернационална общност – 28 момчета и момичета от 26 държави, и записва магистратура за луксозни стоки и услуги. С поредна диплома грациозната брюнетка влиза в екипа на Соня Ървайн, сестрата на ирландския пилот Еди Ървайн, която организира бляскави събития в различни градове по света, където се провеждат състезанията от Формула 1.

Доверява се на екипите, с които работи, но в крайна сметка обича сама да проверява дали всичко окончателно е подчинено на перфекционизма
„Да усетиш адреналина и да следиш надпреварата от палубата на луксозна яхта само на метри от трасето, е наистина вълнуващо преживяване. Винаги канехме пилоти – и на борда, и на партитата в клубовете. Идваха и знаменитости, сред певците и актьорите бяха Джъстин Бийбър, Дженифър Лоурънс, Келън Лъц, Табоо от „Блек айд пийс“ и много други. Не мислех за селфита и автографи, а за техния комфорт и приятните часове при нас – топгледка към пистата, подбрана храна и напитки. Въртележката беше огромна, динамиката – денонощна.“
След интензивния състезателен календар Илияна приема предизвикателството да се присъедини към бизнеса на съпругата на друг знатен пилот от Формула 1 – Тиери Бутсен. Госпожа Бутсен работи по обзавеждане на частни самолети, яхти и къщи. Илияна става водещ мениджър на няколко знакови проекта, за които говори сдържано, както повелява корпоративната етика. Координира чертежи, крайни срокове, бюджети, селекция на луксозни мебели и аксесоари, променливи желания, капризи… Умело дирижира протокола между собствениците, техните представители и изпълнителните екипи. Сред най-запомнящите се ангажименти е обзавеждането на частен „Боинг 777“, чийто интериор наподобява залите на двореца Версай – от чашите до статуите. Чиниите са инкрустирани с инициали, акцентите са от злато. Когато всичко е готово, има честта да пътува в летящото чудо, за да го представят с екипа на самия собственик. Той остава очарован от декора, от оборудването, от професионализма на госпожа Бутсен и Илияна.
Уточнява, че обзавеждането на самолети изисква максимална прецизност в избора на материали и орнаменти. Убеждава се в това, докато го прави за летателните апарати на президенти, политици, членове на кралски фамилии. „Заради общото тегло на самолета всичко е изчислено супер внимателно. Всеки детайл се измерва на дължина и тежест. Ако дадем грешен обем дори на лъжичката за кафе, тя няма да пасне в определеното ѝ място, а предметите във въздуха трябва да бъдат застопорени.“ Обзавежда боинга и на една от най-спряганите и колоритни международни фигури – създателя на азиатската мрежа „Али Баба“. Дори не го назовава, но целият свят знае кой е китайският предприемач Джак Ма.
Илияна, която принципно е деликатна личност и действа с рогата напред само в краен случай, внимателно се движи в личното пространство на собствениците. „Много е интимно да избираш всичко онова, което определя начина им на живот – от пантофите до мебелите. Важното е не какво харесвам аз, а материализирането на техните представи за естетика и удобство. Одобрението в погледа ми дава удовлетворение, мотивация и увереност.“
Изключително впечатлена е от канадски милиардер, близък приятел на Стив Джобс, визионер с невероятна аура и енергия, екоориентиран за бъдещето на яхтената индустрия. „Той активно участваше в подготовката на промените в интериора на своята яхта от освежаването на мебелите с подписа на легендарния Алберто Пинто до аранжирането на великолепните снимки на прочутия британски фотограф Дейвид Яроу. Излетяхме до Флорида, която наричам „моето щастливо място“, за да преценим на борда как да бъдат комбинирани цветовете и текстурата на различните материи. Всеки проект е уникален, всеки нов собственик иска яхтата му да придобие неговия почерк и стил. Така е и с къщите. Нужно е да си малко психолог, малко артист, за да действаш в хармония заедно със собствениците и да успееш да пресъздадеш тяхната визия. Индивидуалният подход е водещ – да видиш човека зад предметите.“

Легендарната тримачтова яхта, за чието обзавеждане отговаря Илияна
Талантът на българката да усъвършенства естетиката в мегаяхтите и натрупаният опит я отвеждат до поддръжката на интериора във ветроходната SY A и в моторната MY А. Зрелищната 143-метрова SY A съчетава най-съвременни технологии, иновативни функции и изискан лукс, разширявайки границите на инженерството и въображението, преформатирайки стандартите в жанра. Три мачти, достигащи височина от 100 метра, платна от 3900 квадратни метра. Дизайнер е култовият Филип Старк, който не отстъпва от своя футуризъм, провокиращ респект и удивление. Илияна потвърждава, че наистина няма друга – SY A е от най-известните и разпознаваеми в света. „Изискванията към нас бяха максимално точни. Получихме описание къде трябва да бъде поставен всеки предмет до сантиметър, от приборите до картините. Библиотеката е на две нива с вита стълба – като тази на Хари Потър. Класика и екстравагантност. Фино златно покритие, което всяка година се освежава от специалист с малки четчици в ръце. Уникална подводна обсерватория и артистични басейни с мозайки на Такаши Мураками. Невероятна колекция с произведения на художници от Франция и Италия.“ Филип Старк е дизайнер и на моторна яхта А, по-малка по размер – 120 метра, пищно обзаведена с мебели и аксесоари в кристали „Бакара“. Както се знае, собственик на иконичните плавателни съдове е Андрей Мелниченко.
Тези два проекта срещат Илияна с нейните бизнес партньори, с които създават компания за ремонт и обзавеждане на луксозни яхти. Когато не работи на бързи обороти, тя пътува до тематични събития по света. Обожава природата и не може да си представи, че ще живее далеч от морето, прочиства сетивата си и по хълмовете над Монако. Сред удоволствията за ума е приложната психология. Във фокуса ѝ е овладяването на мисълта. „Няма нищо по-ценно, тъй като можеш да лекуваш чрез силата ѝ, но се постига само с позитивизъм. Влезеш ли във висока отворена вибрация, случват се невероятни неща, особено когато преодолееш съмненията“, искрена е Илияна Попова.