Очарователно непопулярни: Местата, които да посетим през 2024

iStock

Много от нашумелите дестинации са се поизтъркали и са се превърнали в клише (или пък вече сме ги посетили), да не говорим за тълпите туристи, които може да направят досадно и изнервено и най-мечтаното пътуване. Затова обръщаме поглед към някои нетолкова популярни или незаслужено подценявани места, като черпим вдъхновение от предложенията на Vogue и от личния ни опит.

Сифнос, Гърция

Фотография / iStock

Гръцките острови – късчетата земя, пръснати из Егейско, Йонийско и Средиземно море, са буквално хиляди, броят им варира от 1200 до 6000. От тях населени са около 200. А от тези 200 най-популярните са 5, максимум 10. Ако нямате желание на всяка крачка да се сблъсквате с туристи, правещи си селфита на фона на белите къщи и лазурното море, предлагаме ви да се насочите към Цикладите, но да пропуснете суперзвездите Миконос и Санторини и вместо това да акостирате на Сифнос. Казвам „акостирате“, тъй като на този малък (2500 души население) остров няма летище и до него се стига само с лодка или ферибот. Освен спокойствието и кристалните води друг негов плюс е храната – Сифнос е родно място на Никос Целементес, издал първата гръцка готварска книга и направил гръцката кухня популярна по света. Марго Роби и Дуа Липа вече откриха прелестите на Сифнос, какво още чакате!

Танжер, Мароко

Фотография / iStock

Да, Танжер не е точно непопулярна дестинация и ако се надявате на спокойни и празни улици, няма да ги намерите, особено в стария град. Но пък е толкова пъстър и многообразен, че си струва да изтърпите някоя и друга тълпа, а шумът е част от очарованието му. Многоезичен шум впрочем, тъй като между 1923 и 1956 г. разположеният на Гибралтарския проток град е със статут на международна зона, съответно е и притегателен център за международната бохема. Атмосферата и архитектурата му също са пъстри – традиционна мароканска архитектура в стария град Медина, красиви колониални сгради във Френския квартал, глътка спокойствие в Андалуските градини. Плюс прекрасните плажове и Пещерите на Херкулес, разположени близо до града.

Биариц, Франция

Омръзнало ви е от Средиземноморие? Атлантическото крайбрежие ви очаква. Биариц е разположен на Бискайския залив, близо до границата с Испания, а заслугата за превръщането му в курорт е на императрица Йожени, съпругата на Наполеон III, която посещава мястото и се влюбва в него. Влюбеният в нея Наполеон пък построява на брега на океана летния си дворец, днес превърнат в луксозен хотел. Двамата повличат крак и някогашното рибарско селище се превръща в любим курорт на европейската аристокрация. Сред редовните му посетители са британската кралица Виктория, крал Едуард VII, испанският крал Алфонсо III. В по-нови времена го откриват и звезди като Франк Синатра, Рита Хейуърт и Гари Купър. Освен на аристократите Биариц е любим и на сърфистите заради големите вълни по атлантическото крайбрежие – може би звучи парадоксално, но и едните, и другите са част от неповторимата му атмосфера.

Галисия, Испания

Отново сме на брега на Атлантика, този път в Испания до границата с Португалия. Галисия е автономна област, известна най-вече с главния си град Сантяго де Компостела, заветна цел на поклонниците, извървели Камино де Сантяго. Дори да не сте от тях и да посещавате района като туристи, няма как да останете безучастни към емоцията, вдъхновението и смирението, които излъчват тези хора. Разбира се, има и други неща за гледане, правене и ядене в Галисия – впечатляваща барокова архитектура, великолепни плажове и изобилие от морска храна. Не пропускайте внушителните, изваяни от водата скални арки на Praia das Catedrais (само с предварителна резервация, мястото е със статут на резерват). Докато туристите се тълпят по Балеарски острови и Коста Брава, вие изследвайте скритите съкровища на Галисия. И го направете сега, преди глобалното затопляне да е изместило туристическите потоци на север.

Бодрум, Турция

Фотография / iStock

За читателите на Vogue Бодрум вероятно е екзотична дестинация. За нас, българите, си е просто „дворът на комшиите“. Заедно с Кушадасъ и Анталия Бодрум бе нашумял преди 20 години като любимо място на all inclusive туристите. После сякаш славата му позалезе, за да изгрее отново покрай риалити формати като „Ергенът“. С ерген или без, Бодрум си е чудесно място, спечелило си славата на „турския Сен Тропе“ и напълно заслужаващо си преоткриването. Може би този път не на all inclusive, а с повече любопитство, изследователски дух и потапяне в атмосферата. Потапяне в морето също, даже в две – кеф ти Егейско, кеф ти Средиземно, понеже точно при Бодрумския полуостров двете сливат води. Извън големите ризорти Бодрум е едно очарователно и романтично място с калдъръмени улички, бяло-сини къщи и нацъфтели бугенвилии, с крайбрежни ресторанти, с чисти плажове и плитко море и с един куп забележителности за разглеждане.

Сърбия

Фотография / iStock

Подобна е ситуацията и със западната ни съседка, която пък ни е съвсем на една ръка разстояние (или на час път от София). През последните десетилетия Сърбия остана в сянката на туристически перли като Хърватия и Черна гора с тяхното великолепно Адриатическо крайбрежие, но въпреки липсата на море има много други неща, които да предложи. Започваме с Белград, разбира се, истинска европейска столица, красиво разположена край бреговете на Дунав и Сава, с богата история и култура и множество забележителности. На по-авантюристично настроените Сърбия може да предложи величествени планини и гъсти гори, живописни ждрела и кристални езера. На тези със спортен дух – ски курорти от световна класа. На мързеливите – градове като Ниш и Пирот, току до границата, идеални за уикенд или дори за еднодневно отскачане по съседски. А за чревоугодниците… е, те със сигурност ще открият своя рай с аромат на фамозната сръбска скара.

Spread the love
More from Дона Делова
Ава, „близначката“ на Рийз Уидърспуун
Никак не е рядкост децата на известни родители дотолкова да приличат на...
Read More
0 replies on “Очарователно непопулярни: Местата, които да посетим през 2024”