Какви предизвикателства срещна по пътя?
Липсата на технически познания, трудното снабдяване със съставките и качествени консумативи, необходими за създаването на парфюм, документацията, съпътстваща въвеждането на парфюм на пазара, липсата на ментор и кръг от хора с подобни интереси….Предизвикателства има, но без тях няма развитие.
Именно защото предизвикателствата са много и правят изучаването и практикуването на парфюмното изкуство трудни (в България – почти невъзможни), реших да създам среда, където в неформални условия всеки ентусиаст да има достъп до необходимите съставки и до нужните познания, за да може да създаде своя собствена парфюмна композиция.
Бих искала да допринеса в България да има повече хора, които работят с аромати и правят парфюми, създавайки общество от любители парфюмеристи и от хора, любопитни да развият обонянието си. България е производител на много етерични масла и абсолюта, които са подходящи съставки и са лесно достъпни. Освен класическите материали от роза, произвеждаме и други прекрасни ароматни материали като абсолю от тютюн, абсолю от градински чай, масло от индрише, масло от безсмъртниче и много други. Работя в тази посока постоянно. Наученото за света на уханията споделям в серия месечни събития за експериментална парфюмерия, по време на които всеки получава достатъчно технически познания, за да създаде своята първа парфюмна композиция.
Означава ли това, че всеки който има интерес към парфюмите, но няма никакви по-задълбочени познания и умения, може да се включи?
Да, това е есенцията. Без специфични познания, без предишен опит, да се потопиш в тайнството на ароматите.
Как се възприема тази идея? Има ли желаещи?
Идеята се възприема добре, особено от тези, които не се страхуват да опитат нещо ново и да заменят уикенд на морето с уикенд, в който да предизвикат сетивата си.
Събитията имат различни посоки, едните разглеждат определени ароматни семейства, популярни акорди или конкретни съставки за парфюми, а другите изследват връзката между ароматите и вкусовете или общото между парфюмите и питиетата.
Веднъж в годината, по време на розобера, организирам Rose Retreat или седмица, посветена на розите. Определено интересът към този ритрийт е чуждестранен. Участници идват от всички точки на света – от Австралия, Мексико, Малайзия, САЩ, Канада, Русия, Швейцария… За тях посещението в Долината на розите е ароматно приключение. Тръгват си омагьосани, с надежда да се върнат отново. По време на седмицата имат възможност да проследят пътя на розата от градината през дестилерията до лабораторията за парфюми. По-ранобудните, освен в класическия розобер, имат възможност да се включат и в специална йога-практика в зала, пълна със свежо набран розов цвят. Другите интересни акценти са авторските коктейли с цветя и посещението на местния музей на розата и етеричните масла. Надявам се до следващата година светът да започне да се възстановява от ковид кризата и международните пътувания отново да се случват свободно.
Какви са предстоящите събития в следващите месеци?
В края на май организирахме два уикенда за експериментална парфюмерия в Долината на розите с фокус не само върху розите, но и към други легендарни цветя от парфюмите, като ириса, нарциса, мимозата. През юни е време за одеколони и лавандулови полета, а през юли ще се оттеглим на едно изключително красиво и прохладно място в Родопите, където ще изучаваме белите цветя в парфюмерията – жасмин, нероли, тубероза, гардения. Публикувам информация за събитията на уебсайта на ROSEOVERDOSE и в социалните мрежи.
Какво друго правиш, освен парфюми и събития за обонятелна култура?
Всяка годишна розова реколта от градините се превръща в лимитирана серия продукти като освежаващ спрей-мист за лице, коктейлни капки, блендове насипен чай, класическото розово масло. Опаковките на продуктите от съответната реколта се илюстрират от различни български автори. Колаборацията за последната реколта е с Димитър Тасев – символ на най-силния период на българското плакатно изкуство. Идеята е продуктите ни, освен да са функционални, също така и да забавляват и да провокират.