Людмил Станев: Не(бре)жно-гневен тон

Текст: Ина Иванова

Той се бунтува срещу думата „писател“, понеже дали си писател – натъртва, – си проличава след стотина години. Определя се като „автор“ и „артист“.

Медик по образование, Людмил Станев (1959) е работил и като публицист и сценарист. Автор на книгите „Няма такава книга“, „Неприятният татарин“, „Ненакърнимо“, „Малка нощна приказка“, „По-малко“,  „Приятели мои“, „Рязко“ .

Казва, че когато дава интервю, всеки украсява, няма как да е съвсем искрен. И все пак Людмил Станев не може да бъде неискрен. Непрекъснато балансира по ръба между иронията и тъгата, която не е (само)огорчение. Лаконичен е. Готов да вмъкне цитат от Христо Фотев или да мистифицира Даниил Хармс и Кафка, разчитайки, че ще се досетиш.

„Таен език е това“, ухилва се.

 „В моите книги има брейнконтрол – мозъчен контрол, не фейсконтрол. Има знакови пародии, но за да ги „хванеш“, трябва да ги знаеш. В това отношение аз вероятно имам по-малко читатели от всички социалистически тъги и неги по отминалото… и изобщо от всякакви състояния, възбуждащи умиление.“

Когато го попитах за морето, вдиша дълго.

Кой е Людмил Станев и какъв не би могъл да бъде?

Кой?! Нормален човек, разпънат между медицина и литература.

Аз съм артист, не бих могъл  да бъда изкуствен, успешен и балкански.

Какво е да имаш детство във Варна? Научи ли те морето да плуваш в живота?

Само във Варна може да се случи още като закусиш и да отидеш в морето. Да си сам в него.

Научих се да плувам по най-лесния начин – направо в дълбокото. В живота не знам дали е така, в тоя смисъл аз съм дълбоко нежив човек, защото си живея с илюзиите.

„Писател – това не е професия, това е диагноза“, стои като епиграф в началото на негова книга. Разбирам, че д-р Людмил Станев е цитирал майка си.

Имаме голям проблем. Ние сме малка балканска страна с малък език и комплексите са огромни. Всеки пишещ, когото дадат по телевизията, веднага е наречен „писател“, аз обаче съм автор.

Когато се опитвам да се засмея, той невесело въздъхва:

Знаеш ли, че функционалната неграмотност в България е 70%. Не е въпрос само на образование. Ако си виждал баща си вкъщи да чете, ще четеш. Ако си го чувал само да псува…

Четенето след време ще е изключение – като през средните векове. С пръст ще са сочени онези, които имат книги и четат. Лукс. Ще има сигурно друга карта – на четящите, разположени през трийсетина километра.

Ескимосите имат десетки думи за сняг. А ти си известен с минималистичния си жилав стил. Опиши ми твоето море с десет думи?

Дали е жилав стилът ми, не знам. Минималистичен – да. Аз съм скръндза, ако мога да кажа нещо с две изречения, ми се струва тъпо да го кажа с двеста. Както казваше Христо Фотев, който имах късмета да ми е приятел – когато с по-малко думи казваш нещата, значи си ги опитомил. Мога да го кажа и по друг начин: колкото по-глупав е човекът, толкова по-дълги текстове има нужда да пише. В тоя смисъл романистите са флегматични хора, много дълго се разлагат в темата.

Не може да се сбърка особеното предизвикателно чувство за хумор на Людмил Станев. Неговият бунт не е патетичен, не е и подходящ за литературни барикади.

Устойчив и несмирим, Людмил Станев диагностицира някак мимоходом и продължава.

Мисля, че имаме чисто български комплекс – искаме да имаме романи. В една страна, в която първият роман е отпреди двеста години, а Сервантес е писал преди повече от четиристотин, всички псевдолитературни награди са насочени към дебелите романи. Компенсаторно. Както в Македония нихилистично правят огромни скулптури от стиропор.

Тук сега е на мода да си писател. Ей така, да те видят вашите по телевизията. Е, мен това не ме занимава, аз имам професия, макар че трийсет години само с писане се занимавах.

Ако видите някоя персона, която претендира, че е писател, да се появява повече от няколко пъти месечно по телевизията, да знаете, че той просто много желае да занимава обществото със себе си. Болни хора, болни идеали.

Spread the love
Tags from the story
More from divamagazine.bg
Празнуваме 17 години Радио София с някои от емблематичните му гласове
Честит празник, София! На този ден празнува нашата столица, хора кръстени с...
Read More
0 replies on “Людмил Станев: Не(бре)жно-гневен тон”