Създателят на революционния метод за учене на китайски и английски Аншо Перес съветва да инвестираме 10% от времето си в луди, дори абсурдни на пръв поглед неща
„Учителката ми по руски е българка“, казва видимо развеселен Аншо Перес при запознанството ни след мотивационната му лекция на провеждащия се всяка година в Мадрид конгрес „Брилянтни умове“. На него учени, бизнесмени, артисти от целия свят представят пред публика последните си постижения и открития в продължение на 21 минути. Испанецът Аншо Перес би могъл да бъде поканен по различни поводи, но в случая става въпрос за 8belts.com, създадения от него революционен метод за учене първо на китайски, а вече и на английски, френски и немски език. На този етап метода може да използват знаещите испански. Следващата му идея е адаптирането към други езици, които да служат като помощни. Обещанието му е, че за осем месеца с уроци по половин час на ден изцяло онлайн ученикът вече може да води смислен разговор. Няма граматика, нито упражнения или домашни. Програмата е под формата на стъпала, или „колани“, и цели да се научи най-важното, което преди това е било филтрирано (в началото на китайски от самия Аншо, а след това от неговия екип). Чрез система от алгоритми запаметяването на възприетата информация клони към 100 процента, твърдят авторите. Те залагат на правилото 20:80, т.е. научаване на 20% от най-важните за разговор думи в китайския за сметка да останалите 80%. Платформата е разделена на няколко зони: вода (научаване на думи), огън (конструиране на фрази) и земя (разговор по скайп с китайци). Системата определя цели на запаметяване и ви „подсказва“, ако евентуално бързате или изоставате. Преминаването на по-високо ниво става единствено когато предишното е вече усвоено. Няма помощни материали, всичко се намира в онлайн платформата.
За нагледна информация на метода си Аншо използва голям пъзел с портрет на Махатма Ганди на фона на синьо небе и поляна с цветя. „Да кажем, че всеки ден ще слагаме по едно ново парче. Ако започнем от единия край, където е предимно небе, може да минат пет години, преди човек да разбере за кого става въпрос. Но ако тръгнем от носа на Ганди, с петнайсетина парчета вече ще е ясно, че това е той. Всички парчета имат еднакъв размер, но не еднаква значимост. Ако се концентрираме в парчетата, съдържащи най-много информация, резултатите ще бъдат революционнни. Това правило е валидно за езиците, музиката, на практика за всеки аспект от нашия живот“, казва Перес.
Руският е деветият език, който Аншо Перес учи. Той свири също на девет музикални инструмента. Въпреки това твърди, че не е вундеркинд. Зад 8belts стоят 40 000 часа труд за „пресяване“ и концентриране на най-важното от китайския език. „Думата „ръка“ например има в пъти по-голямо значение за комуникацията от думата „лакът“, твърди Аншо. Трите основни грешки на традиционните методи на преподаване на езици са подаването на голям обем ненужна информация, бързото забравяне и фокусирането по-скоро върху преподавателя, отколкото върху ученика: „В XXI век използваме система на обучение от XVI век. Ако обучението е слънчевата система, слънцето трябва да е ученикът, не учителят. Ученикът не трябва да е скулптура, а скулптор.“